Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Ploče

Ploče je  chorvatské město, které leží na dalmátském pobřeží při ústí řeky Neretvy. Má zhruba 6 tis. obyvatel a jedná se o významný přístav a důležité moderní centrum průmyslu.

 

 

K historii Ploče

K dnešnímu dni se opět vrátilo ke svému původnímu názvu, v druhé polovině 70. let došlo k jeho přejmenování na Kardeljevo na počest významného jugoslávského politika Edvarda Kardelja.

Do roku 1937 sahají kořeny zdejšího královského přístavu, který je druhým největším nákladním v celém Chorvatsku.

Trajekty odsud míří především na poloostrov Pelješac. Ostatně této lokalitě jsou vlastní i ideální poměry pro rybolov sportovní. Místní vody totiž ovlivňuje i přítok řeky Neretvy, proto v této oblasti žije mnoho druhů  ryb.

 

Tip na ubytování:  Rooms&Studios Rina Cena na noc pro dva - 2 122 Kč

 

I když kořeny vzniku města sahají do 14. století a již během středověku na tomto území nepochybně existoval i přístav, významný rozvoj město zažilo až v období před druhou světovou válkou. Proto bychom ve městě dnes nenašli výraznější množství historických památek. Z těch, které se tu dochovaly, zmiňme například Kostel Královny Nebe a Země nebo pomník sv. Mikuláše.

Historii tohoto místa dokumentuje hlavně archeologické naleziště u Saric Struga. Po druhé světové válce došlo k obnovení zničeného přístavu a tehdejší vesnice se mohla proměnit v prosperující město.

V současné době však nepatří k významnějším turistickým letoviskům. Nejbližším významnějším střediskem na Makarské Riviéře je Gradac.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Co zajímavého může město nabídnout

Díky úrodné členité krajině v údolí řeky a blízkosti Bačinských jezer zde panují stejně tak i příznivé podmínky pro rozvoj zemědělství. Mezi klíčové plodiny patří zejména citrusy, ovoce, melouny, ale také zelenina, primárně rajčata.

Svou tradici tady má rovněž sport. Profesionální sportovní kluby reprezentují město v basketbalu nebo rugby. Rekreačně si můžete zahrát například fotbal, basketbal nebo bowling.

Dalším významným sportovním svátkem je "Maraton lađa", amatérská soutěž plavidel, případně též závod Utrka trupa.

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Doba letu do Chorvatska

Chorvatská měna

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.