Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Komárom

Komárom je městem, které bychom našli ve stejnojmenném okrese na severozápadě  Maďarska poblíž slovenských hranic na pravém břehu řeky Dunaj. Obývá ho v současnosti zhruba 20 000 lidí a je též důležitým říčním přístavem a významným průmyslovým městem.

 

 

Maďarský „bratříček” slovenského Komárna a jeho historie

Historie tohoto města je spjata se stejnojmenným místem na Slovensku. V Maďarsku se dříve nacházelo pouze předměstí, které bylo součástí nynějšího slovenského Komárna. Teprve rok 1919 a 1920 znamenal díky vzniku státní hranice a rozdělení města možnost pro to, aby se jeho jižní část mohla samostatně rozvíjet. Obě části však dodnes propojuje nejen Alžbětinský most, ale i další symbolické vazby v podobě přátelských vztahů.

Dějiny města však sahají mnohem dále. Jak dokládají archeologické nálezy, první známky osídlení lze datovat až do roku 300 př. n. l. Právě tehdy se tu usazují Keltové, později vystřídaní Římany. Národů se na tomto území objevilo ještě mnoho, než přišli staří Maďaři. Jejich původ sahá až do Asie. Komárom se stává městem oficiálně ve 13. století, kdy mu tuto výsadu udělil tehdejší král Béla IV. Éru významného rozvoje znamenalo pro město pak především 18. století.

Mezi nejvýznamnější turistické zajímavosti se řadí například tzv. hvězdicová pevnost. Spolu s několika dalšími na tomto místě zůstala coby pozůstatek římského pevnostního komplexu. Většina historicky významných staveb se však nachází na slovenské straně.

 

 

 

Cesta  autem z Prahy. Vzdálenost: 449 km. Čas: 3:56.
   
Mapa - openstreetmap.org

 


 

    Tipy na hotely  
 

Romantic Studio Apartman

Cena na noc pro dva - 1 045 Kč
 

Aranytál Hotel

Cena na noc pro dva - 1 306 Kč
 

Hotel Corner

Cena na noc pro dva - 1 512 Kč

 

 

Město pro milovníky kultury i relaxace

Komárom je nicméně městem kultury. Koná se tady celá řada kulturních akcí, pravidelně se ve městě scházejí vyznavači jízdy na dvou i čtyřech kolech. Pořádají se zde srazy motorkářů i milovníků automobilů.

 

 

Komárom rovněž má svoje lázně. Ty se využívají jak k účelům léčebným, tak i k relaxaci a trávení volného času. V lázních Brigetio se léčí hlavně onemocnění kloubů, dále se zaměřují na rehabilitování po operacích či úrazech a v neposlední řadě i na gynekologické obtíže. Zdejší voda obsahuje vápník, hořčík, hydrokarbonát, chloridy a sírany. Za léčivou byla oficiálně uznána již počínaje rokem 1967.

Autor: Holanová D.

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Harkány – maďarské lázně

Sarvár - maďarské lázně

Městečko, lázně a jezero Hévíz

Dovolená na severu Maďarska - přehled

Město Segedín

Maďarský Györ

Maďarsko - Hortobágy

Letiště v Maďarsku

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.