Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Maďarsko     

Maďarsko - Hortobágy

Maďarská nížina - zabírá téměř polovinu  Maďarska. Většina nížíny je využita pro zemědělství. Na části nížiny ale byla zachována původní maďarská středoevropská step nazývaná puszta.  Mezi chovné zvířata patří pro nás netradiční vodní buvol, maďarské cápové ovce, mangalica - prase s vlnou, z prasete mají nejen maso ale i vlnu.

 

 

Na téměř 800 km2 se rozkládá Hortobágyský národní park a dodnes zde žiji prastaré druhy domacího zvířectva. Národní park je přísně střeženy, ale do části parku je možné se podívat. Za centrum této puszty se pokládá malá obec nazývající se také Hortobágy. Unikátní stavbou je v obci kamenný most přes potok (ten se jmenuje taky Hortobágy, jak jinak, že :), který má devět pilířů, je dlouhý 170 metrů a je to nejdelší kamenný most v Maďarsku.

Pokud uvidíte někde ceduly s nápisem "Csarda", neváhejte. Csardy - se stavěli mimo vesnice zhruba asi 8km podel důležitých obchodních cest. Najdete tam skvělé pochoutky - jak guláš, paprika, čabajka aj. Pozor pokud si objednáte guláš, můžete dostat gulášovou polévku. Pokud opravdu chcete guláš, objednejte si "Perkelt", maďarsky pörkölt.

Jezero Tisza. Kolem jezera je spousta ubytovacích a kulturních středisek. Samozřejmostí je i dostupné stravování. Od jara do podzimu jsou v tomto regionu otevřeny léčebné a termální lázně i pláže v bohatém výběru. Příznivci koupání v přírodním prostředí si tady na Tisze mohou vybrat některou ze zbudovaných volně přístupných pláží s hebce jemným sypkým pískem, na které se dá po celý dlouhý den nerušeně v klidu odpočívat.
Na severu je přísně chráněná zátoka - je zde nádherný mokřad se spoustou vodních ptáků (až 200 druhů) a jiných zvířat. Jezero Tisza je napájeno stejně nazývanou řekou.

Pokud hledáte ubytování v tomto nádherném prostředí, zkuste se podívat zde.

 


Na závěr jako obvykle pár fotek

Maďarsko

Hortobágyský národní park

 

Velká Csarda

Maďarsko

Jezero Tisza

Madarsko

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Harkány – maďarské lázně

Sarvár - maďarské lázně

Györ vám nabízí lázně, historickou ..

Město Segedín

Na skok u maďarského moře

Městečko, lázně a jezero Hévíz

Budapešť: vychutnejte si atmosféru města pikantních ..

Lipót – luxusní lázně pro celou rodinu

Průvodce - Komárom

Do Tokaje na sklenku tokajského

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.