Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Pruvodce městem Charleroi

Na mapě najdete tři významná  belgická města hezky pod sebou: Antverpy, Brusel a Charleroi. Charleroi je to nejjižnější z nich, leží v provincii Henegavsko.

V městě žje asi 200 tisíc obyvatel mluvících převážně francouzsky. S tímto počtem obyvatel se toto město stává třetím největším v Belgii.

 

 

 

Centrum Charleroi ležící na obou březích řeky Sambre má Dolní a Horní část.

Za střed horní části lze považovat náměstí Karla II. s radnicí vystavěnou roku 1936 v neoklasicistním stylu, jejíž zvonice patří mezi památky UNESCO. V radnici dnes najdete muzeum Julesa Destréeho a muzeum výtvarného umění. Dolní část se rozkládá kolem náměstí Alberta I. a stala se obchodní čtvrtí.

 

     Mapa - openstreetmap.org

 

Historie a podoba města

Podle roku založení, 1666 n. l., lze toto město zařadit mezi nejmladší města Belgie. Rok zde vládli Habsburkové, ale vzápětí jej získali Francouzi. Od roku 1678 se toto území podle Nijmegenské smlouvy stalo vlastnictvím Španělska. V 17. a 18. století město odolávalo několika nájezdům francouzských útočníků, až nakonec 26. června roku 1794 obránci podlehli a Charleroi se stalo až do roku 1815 součástí Francie.

V 19. století se Charleroi stalo významným centrem hutnictví a sklářství, neboť až do roku 1984 se v jeho okolí těžilo černé uhlí. Městu se proto začalo přezdívat Pays Noir (česky "Černá země"). Dodnes zde hraje významnou roli zpracování železa, skla, chemický i letecký průmysl. Průmysl utváří i podobu okolí města, kde se do výšky zdvihá mnoho hald ze strusky.

V roce 1977 došlo ke sloučení Charleroi se 14 vesnicemi, což dalo podnět ke vzniku nového městského znaku s 15 čtverci. Dřívější Charleroi se stalo centrem nynějšího města.

 

 

Ubytování v této lokalitě

 Tip na hotel:ibis Budget Charleroi Airport  Cena na noc pro dva - 1 150 Kč
 Tip na hotel:Hotel Leonardo Charleroi Cena na noc pro dva - 1 250 Kč

 

A co dál?

Dolní město se rozkládá v okolí náměstí Alberta I. a je považováno za jakési obchodní centrum Charleroi. Město je známé také jako kolébka belgického komiksu, působili zde kreslíři tzv. „marcinelleské školy“. 

 

 

Mohlo by vás zajímat: Město Charleroi disponuje mezinárodním letištěm. Létá sem z Prahy nízkonákladový dopravce Ryanair.

Zpáteční letenky na této trase začínají v rámci akčních nabídek na 556 Kč. Více informací o tomto letišti a letenkách čtěte zde.

 

 


 

Autor: Terka G.

 

 

 

                                    Další belgická města
    Brusel Antverpy Mechelen Bruggy Gent    

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.