Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Mechelen

Vydáte-li se do  Belgie, nezapomeňte navštívit Vlámský region, přesněji provincii Antverpy, ve které se nachází město Mechelen. Desáté největší město Belgie leží v oblasti známé jako vlámský diamant 25 kilometrů na půli cesty mezi Bruselem a Antverpami. Tvoří tak významnou industriální spojnici. Původně hlavní město Nizozemí ležící na řece Dijle (Dyle) vás okouzlí svoji historií, uměním nebo folklorem.

 

 

HISTORIE

Osídlení oblasti kolem města Mechelen sahá až do pradávné historie mladší doby železné (doba laténská), kdy bylo území pokryto mokřady.

Roku 1904 při výkopech kanálu, který by zabránil povodním, byl nalezen obrovský kus dřeva v hloubce pěti metrů. Ukázalo se, že se jedná o pozůstatky lodi o délce 8,4 m. Kolem byly také objeveny chýše, jednoduché železné nástroje nebo keramika. Loď se nachází v Královském historickém muzeu v Bruselu.  Místo, kde byly objeveny historické nálezy, je malá vesnička na okraji Mechelenu Nekkerspoel.

 

Přehled ubytování v belgickém Mechelenu přes booking.com

 

Pozůstatky římských cest a ruin svědčí o osídlení Římany. Později ve 3. – 4. století se na území usadily germánské kmeny. Významných mezníkem je rok 1303, kdy John II. povýšil Mechelen na město, které tak získalo významná obchodní práva a stalo se velkým konkurentem Antverp v obchodu se solí, vlnou nebo obilím. Tato rivalita zůstala až do 20. století. V 15. století, pod nadvládou Burgundů, získalo obrovské bohatství, a to hlavně díky obchodu s látkami, a stalo se dokonce hlavním městem oblastí dnešního Nizozemí, Belgie a Luxemburku.

Roku 1559 bylo povýšeno na arcibiskupství. V roce 1835 první železnice na evropském kontinentě spojila Mechelen s Bruselem. Město se tak stalo významnou křižovatkou v belgické železniční síti.

Ovšem město má i stinnou stránku historie, kdy se stalo tranzitní stanicí pro Židy a Romy během druhé světové války na jejich cestě do koncentračních táborů Birkenau-Osvětim. 26. 11. 2012 král Albert II. slavnostně otevřel naproti kasárnám Dossin muzeum holocaustu a lidských práv nazvané Památník baráků v Dossinu, muzeum a dokumentační centrum pro holocaust a lidská práva.


   Tipy na ubytování

 

Taverne Hotel Muske Pitter

Cena na noc pro dva - 1 959 Kč
 

NH Mechelen

Cena na noc pro dva - 2 025 Kč
 

Hotel Malcot

Cena na noc pro dva - 2 036 Kč

 

Trasa jízdy  autem z Prahy do Mechelenu. Vzdálenost: 910 km. Čas: 8h:40m. Zdroj - openstreetmap.org

 

KAM SE VYDAT A CO NAVŠTÍVIT?

Největší událost, která se ve městě koná jednou za dvacet pět let, je tzv. Ommegang, průvod, který připomíná příchod Maxmiliána. V průvodu se objevují obří loutky nebo vozy. Město se také pyšní Vysokou školou hry na zvonkohru.

A co byste si měli přivést jako suvenýr? Už v dávných dobách město vynikalo výrobou nábytku, krajek, látek nebo řezbářstvím a proslulo výrobou piva.

Mechelen se může pyšnit tím, že se v něm nalézá několik památek, které byly pro svou unikátnost zapsány do Seznamu světového dědictví UNESCO.  Bývalou gotickou tržnici se suknem Lakenhal a věž Belfort připojené k tamější radnici můžete hledat na hlavním náměstí Grote Markt, které je lemováno mnoha historickými domy. Západně od náměstí se tyčí gotická katedrála sv. Rumolda pocházející ze 13. století se svojí úchvatnou věží a s jednou nejkrásnějších zvonkoher.

Na Seznamu je také zapsán Malý a Velký bekináž, skupina domů obehnaná zdí, která byla obývána ve středověku bekyněmi. Za návštěvu stoji i další významné kostely, např. kostel sv. Jana, který vystavuje obrazy Rubense nebo kostel sv. Petra a Pavla.

 

 

     
                                Předpověď počasí - Mechelen  
     

 

Svými toulkami městem nezapomeňte projít městskou bránou ze 13. století a podívat se nedaleko městské radnice do paláce Markéty Rakouské z 16. století.

Pokud nechcete obdivovat jenom historické památky a umění, vydejte se do botanické zahrady, vzdělávacího centra Technopolis, nebo si pohrajte v Muzeu hraček.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Belgie je krásná i mimo hlavní sezonu

Život v belgických Antverpách se odvíjí od přístavní ...

Země Willyho Wonky, aneb Brusel jako továrna na ..

Navštivte Gent, historické srdce Flander

Kde se platí eurem?

Nejlepší muzea čokolády na světě

Na východ Belgie do Lutychu

Průvodce městem Bruggy

Průvodce - Brusel

Doba letu do Belgie

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.