Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce ostrovem Syros

Ostrov je správním centrem  řeckého souostroví Kyklady. Předurčuje ho k tomu jeho pozice. Je umístěn téměř uprostřed mezi ostatními ostrovy, které jsou rozesety ve Středozemním moři, napříč od pobřeží Peloponésu až po břehy Malé Asie. Leží jihozápadně od ostrova Tinos, severně od ostrova Paros a západně od ostrova Mykonos.

 

 

 

 

Melodie a vůně ostrova

Tak jako má ostrov svou vůni, která je směsicí volně rostoucího tymiánu, levandule, rozmarýnu a všudypřítomného fenyklu, má i svůj charakteristický zvuk. Tím je cinkání kozích zvonců. Kozám se na ostrově daří více než dobře a jejich početná stáda se pasou na úpatí kopců, mezi chomáči nízkých trav.

Zajímavé je, že ostrov nemá vlastní zdroj pitné vody a ve vodovodech teče mírně slaná voda z odsolovacího zařízení, proto je vhodné spíš používat balenou vodu z marketů.

 

Ermoupoli – Hermovo město

Největším městem ostrova je Ermoupoli, jehož jméno pochází od posla bohů Herma. Již v 19. století bylo významným námořním uzlem a mělo svou důležitost pro obchodní ruch v daném regionu.

Vznik města je datován rokem 1824, kdy se na ostrov uchýlili bojovníci za nezávislost Řecka.

Poloha jej předurčila k tomu, stát se důležitou zastávkou na obchodní cestě mezi západní Evropou, Středním východem a Středomořím. Tím, jak město nabývalo na významu, rostla jeho prosperita. Vznikaly nemocnice, školy, tiskárny a taky se zde vytvořila horní a střední třída. Poté, co se stal centrem námořního obchodu přístav Pireus v Korintském zálivu, poklesl význam ostrova, jako obchodní křižovatky.

 

 Ubytování

  Tip na hotel v Ermoupoli: Ermis Studios Cena na noc pro dva - 1 260 Kč
  Tip na hotel v Ermoupoli: Mavrikakis Studios Cena na noc pro dva - 1 280 Kč

 

 

Dnes můžeme obdivovat krásné neoklasicistní stavby radnice, celního úřadu, divadla Apollo a celé mramorové náměstí. Ale i zde je vidět ekonomickou regresi, která postihla celé Řecko. Budovy v blízkosti přístavu, jsou jakousi výkladní skříní, ale pokud postupujeme dále od přístavu, potkáme i polorozpadlé a nedostavěné domy, na které v době krize už došly peníze.

I tak nás ale čeká fascinující procházka po schodech směrem vzhůru, uličkami starého města Ano Syros (horní Syros), které se šplhají nad přístavem. Středověká čtvrť pochází již ze 13. století a můžeme zde na kopci sv. Jiří, nalézt stejnojmennou katedrálu, která je střediskem místní ortodoxní církve.

Tradiční bílé domy nám, díky otevřeným klenbám, umožňují panoramatické výhledy na oslepující modrou hladinu Středozemního moře i na části ostrova Syros.

 

 

   
                               Aktuální počasí v této lokalitě
   

 

Co dobrého na ostrově ochutnat?

Určitě musíme ochutnat gastronomické klenoty, které jsou pro Syros vyhlášené. Jednou z nich je Halva, pochoutka, která se vyrábí z tymiánového medu a pražených mandlí.  Dále si můžeme chuťové pohárky podráždit śunkou  „loosa“, ochutnat fenyklové klobásy a  pikantní kozí sýr San Mihalis.

 

Syros – ostrov festivalů

Syros je nejenom místem odpočinku a křižovatkou námořních cest, je také centrem kykladské kultury. Na Syru se konají mezinárodně uznávané festivaly, které nabízejí širokou škálu kulturního vyžití. Navštívit můžeme festival kykladské hudby (Ermoupolia),  nebo hudby klasické (Muzikal).

 

Pláže

Nad velkým množstvím krásných pláží zaplesá srdce nejednoho milovníka rozpáleného písku, omývaného mořským příbojem. Na rozdíl od Mykonos, nebo jiných Kykladských ostrovů, je Syros proslulý rodinnými plážemi a můžete zde trávit tiché noci, i když jsme uprostřed turistické sezóny.

Sympatické je, že pláže jsou poměrně malé a tvoří kouzelné zátoky. Na západě, jihu a východě ostrova se nachází pláže: Kini, Finikas, Posidonia, Megas Gialos, Vari a Azolimnos. Sever ostrova je poměrně málo navštěvovaný. Asi jedna z nejoblíbenějších lokalit na ostrově, je na západním pobřeží umístěná pláž Galissas. Zde je čilý turistický ruch se spoustou  barů, kaváren, taveren a diskoték.

 

 Přehled ubytování přes booking.com

 

 

Zdroj: YouTube CC, Jacek Karpinski, Syros

 

Čtěte také:

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia

Seznam řeckých letišť

Přehled - řecké ostrovy

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.