Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Stari Grad

Stari Grad je chorvatské město, které leží na severozápadě dalmátského ostrova Hvar. Žije v něm asi 2 000 obyvatel a jde o poměrně oblíbené turistické letovisko, a to především pro příznivé klimatické podmínky v podobě teplého počasí.

 

 

Historie a co z ní zůstalo

Jedná se o nejstarší osídlení na ostrově, historicky můžeme mluvit též o jedné z nejvýznamnějších lokalit na Hvaru a potažmo i o nejstarším městě v  Chorvatsku jako takovém.

První obyvatele umíme doložit již v období antiky. Původní hvarskou kulturu vytlačili Řekové. Řečtí kolonizátoři sem přišli z ostrova Pharos již v roce 385 př. n. l. Jak to ostatně potvrzují rovněž archeologické nálezy.

Asi nejoblíbenější místní památkou je opevněný renesanční letohrádek Tvrdalj pocházející ze 16. století. Jedná se o letní sídlo básníka Petara Hektoroviče. Reprezentativní stavba je nádherně zachovaná a aktuálně v jejích zdech naleznete etnografickou sbírku.

 

    Trasa jízdy autem z Prahy do Stari Gradu, vzdálenost: 1131 km. Čas: 14:08.

  Zdroj - openstreetmap.org

 

 

Stari Grad nežije jen z turistů

Stovky let byl Stari Grad útočištěm námořníků a dnes je město stále důležitým trajektovým přístavem. Spojení zajišťuje hlavně se Splitem, Korčulou, Lastovem a s italskou Anconou.

Chvíle volna se tady dají strávit nejen v létě, ale také v zimě. Díky tomu zažívá Stari Grad značný rozkvět. Mimo turistického ruchu se v této oblasti mohlo ve větším měřítku rozvinout i zemědělství. V hojné míře se zde pěstují olivy, dále vinná réva, ale také i levandule nebo ovoce a zelenina.

Na východ od města se nachází unikátní Starigradské polje. To je vlastně území, které bylo v minulosti rozparcelováno na několik shodných dílů. Jednotlivé parcely pak získali kolonisté. Tato síť se dochovala a dočkala se i zápisu na seznam UNESCO, aby se tak zabránilo její možné devastaci a mohl v tomto místě probíhat i další archeologický průzkum.

 

Tip na ubytování: Budget Apartments Helios Cena na noc pro dva - 1 234 Kč

 

Chci sportovat, jít za kulturou a bavit se

Stari Grad stejně tak velmi oblíbenou destinací jachtařů a zajímavá místa mohou v okolí objevit i vyznavači potápění, přestože přímo zde potápěčské středisko bohužel nenajdete. Zdejší členitý záliv skýtá rovněž řada možností ke koupání. Například městské koupaliště Banj je velmi dobře dostupné, neboť je situováno blízko centra města. U mysu Dugi rat najdete naturistickou pláž.

Okolí města je protkáno kilometry  cyklostezek.

Vyznavačům kultury se ve městě nabízejí návštěvy četných muzeí a během léta i spousta kulturních akcí. Zajímavé je například Starigradské léto, v jehož rámci můžete zhlédnout divadelní představení, koncerty atd. Jinou možností je Den města Starého Gradu a svátek sv. Rocha, což je lidová slavnost.

 

 

Jinak byste rozhodně neměli promarnit příležitost k posezení v jedné z mnoha typických vináren, jimž se říká konoby. Často budete zábavu mít i s hudebním doprovodem.

Městský park, situovaný v závěru Starigradské zátoky, zase pamatuje na zábavu i pro ty nejmenší návštěvníky. Nedávno tu vzniklo dětské hřiště.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Chorvatsku

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.