Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hořejší nábřeží

Řeka Vltava k Praze zkrátka neodmyslitelně patří, a ke každé řece zase patří nábřeží. Těch pražských je celá řada a na každém z nich je velmi krásně. Nejinak tomu je na nábřeží Hořejším, které se pevně pojí s pražským Smíchovem a jeho především večerní scenérie vám úsměv na tváři dozajista vykouzlí.

 

 

Hořejší nábřeží v proudu času

Historie ke vzhledu smíchovského nábřeží příliš přívětivá nebyla. Tato oblast byla "okupována" nepříliš vzhlednými manufakturami, a později továrnami. Od poloviny 18. století vévodily Smíchovu podniky jako přádelna, porcelánka, chemička nebo továrna mlýnské stroje atp.

 

 

 

Oblast kolem nábřeží dostala ocelově šedou barvu a komíny, kam jen oko dohlédlo. Proto se pro toto místo vžilo označení "pražský železářský Smíchov". Tento stav trval až do 80. let minulého století.

 

Hořejší nábřeží

Hořejší nábřeží

 

Roku 1869 se sem dostává i mnohem voňavější podnik, a to smíchovský pivovar, jenž je funkční a aktivně produkuje svůj zlatavý mok dodnes. Od té doby se však jakékoli větší stavební práce tomuto místu vyhýbaly až do roku 1903, kdy započala výstavba Hořejšího nábřeží mezi Jiráskovým a mostem Palackého. Nábřeží bylo dokončeno po skončení prací na úseku s náplavkou namířenou k železničnímu mostu ve 20. letech téhož století.

 

 

Náplavku využívali především pískaři, kteří písek těžili ze dna Vltavy. Ani kultura ovšem nezůstávala pozadu! Krom oblíbených říčních lázní tu také až do roku 1938 stála dřevěná divadelní aréna, jež vznikla činností Pavla Švandy.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

             Tip na hotel v této lokalitě  

 Riverview Apartment Vltava

Cena za noc: 2 200 Kč
   


Hořejší nábřeží dnes

Dnes již Smíchovu nevévodí průmysl, nýbrž doprava a obchod, čemuž velmi významně napomohla výstavba administrativního centra Anděl. nepřehlédnutelným prvkem je taktéž oceněný botel Admirál, tedy restaurace na řece a kulturní vyžití zde zajišťuje nábřežní galerii na náplavce, jejíž součástí je i příjemná kavárna, a v létě zde funguje i Výletní kino Smíchov.

Příjemnou atmosféru doplňuje překrásný výhled na Vyšehrad a množství zeleně v okolí, což dohromady tvoří přímo pastvu pro oko a pohlazení na duši!

 

 

 

Další pražská nábřeží:

Dvořákovo nábřeží

Na Rašínově nábřeží to žije

Smetanovo nábřeží

Pražská náplavka

Rašínovo nábřeží

Masarykovo nábřeží

 

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.