Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Smetanovo nábřeží

Smetanovo nábřežíSmetanovo nábřeží se nachází v Praze. Konkrétně propojuje Křižovnické náměstí s křižovatkou mostu Legií, dále Masarykovo nábřeží a Národní.

 

 

 

 

Vznik a historický vývoj nábřeží

Ještě během poloviny 19. století bychom v tomto místě nalezli volné písčité prostranství. Tehdy bychom tu mohli spatřit rybářské domky.

Po dlouhou dobu také bylo nábřeží od okolního světa odděleno zdí. Ta zanikla teprve v okamžiku, když se začalo budovat Nové Město z rozhodnutí panovníka Karla IV. Svou nynější podobu nabylo nábřeží sjednocující přestavbou z let 1839 až 1845. Stalo se tak po dokončení řetězového mostu. Ten už nicméně na stávajícím prostranství není. Nahradil ho most, později pojmenovaný jako most Legií, vybudovaný z kamene.

 

 

 

 

 

 

Jedná se o první pražské vltavské nábřeží. Vzniklo podle návrhu architekta Bernarda Grubera z iniciativy hraběte Karla Chotka.

Vystavěl jej budějovický podnikatel Vojtěch Lanna a použil pro tyto účely opracované žulové kvádry. Financování celého projektu zajistily české stavy. Jejich zásluhou došlo také k vykoupení celé řady zdejších staveb, například staré sklárny.

 

Pohled na Pražský hrad ze Smetanova nábřeží

 

 
          Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za to navštívit.
 

 

 

Hotel Leonardo

 

Smetanovo nábřeží dnes

Na počátku své existence se nazývalo pouze Nábřeží, později neslo název také Staroměstské. Svůj současný název získalo v roce 1952, a to na počest českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ten má rovněž na Novotného lávce před Smetanovým muzeem svou sochu. Jejím autorem je Josef Malejovský, český akademický sochař a řezbář.

Nábřeží se rychle stalo jednou z nejoblíbenějších pražských kolonád, a to díky svému překrásnému výhledu.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Ze Smetanova nábřeží se otevírá překrásný pohled na Prahu s typickým panoramatem Hradčan. Vzhledem k tomu, že se jedná o turisticky poměrně exponovanou lokalitu, jsou také zdejší navazující komunikace poměrně přetížené.

 

 

Původní ráz elegantně působícího nábřeží byl do jisté míry narušen moderní zástavbou. Vznikly zde budovy Karlových lázní a paláce Lažanských.

 

Karlovy Lázně

 

 

 

       Přehled všech pražských památek a zajímavostí
       

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Kam vyrazit v Praze?

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.