Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Divadlo ABC

Divadlo ABCDivadlo ABC patří pod Městská divadla pražská. Ta vznikla v roce 1929 ze spojení Divadla na Vinohradech a nové scény Komorního divadla v Hybernské ulici.

Éru své velké slávy prožila v padesátých letech dvacátého století. Toto období je totiž spojeno s jednou z nejvýznamnějších osobností za celou jejich existenci, jíž byl režisér Ota Ornest, starší bratr spisovatele Jiřího Ortena. Během té doby divadlo tvořil jeden soubor, sestavený ze členů Realistického divadla a části herců působících v Divadle na Vinohradech, a hned tři scény: Divadlo ABC, divadlo Komedie a Komorní divadlo. Později se přidružila ještě většina původního osazenstva divadla ABC.

Už tehdy se ubíralo především cestou snahy o kvalitní herecké obsazení, patřili do něj třeba Rudolf Hrušínský starší, Marie Rosůlková nebo Jaroslav Marvan. Po roce 1989 byl ovšem celý jednotný koncept rozpuštěn.

 

 

 

Dnes pod tímto názvem najdete dvě instituce, s nástupem stávajícího ředitele totiž došlo k obnově spojení, až na divadlo Komedie, které tedy zůstalo svébytným subjektem.

Jde o divadla činoherní, jejich misí je především kvalitní kulturní zážitek pro široké spektrum diváků. Na postu ředitele je od roku 2005 Ondřej Zajíc, který má k tomuto směřování nevyhnutelně velmi blízko, neboť pochází z umělecké rodiny. Zejména za jeho vedení se divadlo vyprofilovalo z poněkud bulvárního rázu k repertoáru náročnějšímu, aktuálně má na programu třicítku inscenací, třeba Gogolovy Hráče. Funkci uměleckého ředitele a režiséra zastává Petr Svojtka. Obě vůdčí osobnosti jsou v divadle svorně už od roku 2006.

Do Městských divadel pražských roku 2016 patří tedy Rokoko, do kterého kdybyste chtěli vyrazit, musíte na Václavské náměstí do pasáže Rokoko.

 

Mapa

Web:www.mestskadivadlaprazska.cz/abc/divadlo-abc


Divadlo ABC

Divadlo ABC - Vodičkova ulice, Praha 1

 

Poloha divadla, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

A ABC, to sídlí na Novém Městě, konkrétně v Paláci U Nováků, kterému ABC v podstatě vděčí za svůj zrod. Tady totiž původně našlo roku 1929 svoje působiště Osvobozené divadlo, pod vedením nezapomenutelného Jana Wericha. Jeho nástupcem bylo v padesátých letech Divadlo estrády a satiry, které opět vedl slavný herec.

V roce 1958 se toto divadlo muselo z politických důvodů přejmenovat a pod pozměněným názvem ABC funguje až dosud.

 

Divadlo ABC

Divadlo ABC

 

 

    Hotely poblíž divadla  
 

Hotel U Šuterů

Cena na noc pro dva - 2 156 Kč
 

Hostel Bonvolon

Cena na noc pro dva - 5 12 Kč

 

Široká nabídka ubytování v Praze přes booking.com

Praha

 

 

Další pražská divadla:

Divadlo Karlín

Divadlo Ungelt

Národní divadlo

Divadlo na Vinohradech

Divadlo Broadway

Divadlo Na Jezerce

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.