Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Strahovský klášter

Strahovský klášterOficiálním názvem se jmenuje Královská kanonie premonstrátů na Strahově, ovšem nejspíše je znám prostě jako Strahovský klášter. Našli byste jej na Hradčanech v blízkosti Pražského hradu. Jedná se o vůbec nejstarší premonstrátský klášter na našem území.

K založení tohoto skvostu došlo už roku 1143 a po celou dobu své existence hrál významnou úlohu v dějinách českého státu, stal se střediskem kultury i vzdělanosti. Zdejší obrazárna nám svoje dědictví uchovala až do současnosti a nyní čítá patnáct set uměleckých děl.

 

 

 

Významně se o vznik Strahova zasloužil tehdejší olomoucký biskup Jindřich Zdík a též pražský biskup Jan. Na Strahově se tak mohli z rozhodnutí krále Vladislava II. usídlit premonstráti z porýnského Steinfeldu. Ti tu také zbudovali nejprve stavbu dřevěnou. Ta byla později nahrazena kamennou bazilikou postavenou v románském slohu, která se ve 13. století dočkala gotické úpravy.

 

Strahovský klášter

Strahovský klášter

 

Pohnutá historie

Zkázu pak pro něj znamenal rok 1420. Vpád husitů přerušil dosavadní rozvoj a trvalo až do konce následujícího století, než mohl klášter opět navázat na někdejší slávu. Ta ovšem netrvala dlouho a na vině byla třicetiletá válka. Tehdy jej vyplenila švédská armáda. Ani to ovšem neznamenalo definitivní zánik a hned na konci války započaly práce na obnově.

 

 

Druhá polovina 17. století se tak nesla ve znamení rozkvětu a barokní přestavba pokračovala i ve století nadcházejícím. Na ní se podílel především Anselmo Lurago. A rovněž tu působili další dva slavní umělci své doby, italský architekt Giovanni Domenico Orsi, jenž je rovněž autorem nového knihovního sálu, a Francouz Jan Baptista Mathey.

Zmíněný knihovní sál se dnes jmenuje Teologický a spolu se sálem Filosofickým, na jehož výzdobě se podílel rakouský malíř Franz Anton Maulbertsch, tvoří dnes jednu z nejlépe dochovaných historických knihoven v naší zemi.

 

Strahovský klášter

Strahovský klášter

 

V 50. letech 20. století započala potom snaha o navrácení původní románské podoby a v podstatě až do dnešních dnů pokračuje rekonstrukce této pozoruhodné památky. Roku 1990 se tak například dočkala kapitulní síň.

 

Poloha kláštera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 
          Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za návštěvu
 

Tip na hotel:  Merchant's Avenue Hotel Cena na noc pro dva - 2 450 Kč
Tip na hotel: Hotel Waldstein Cena na noc pro dva - 2 750 Kč

 

 

Čtěte také:

Kam vyrazit v Praze?

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Hrady v Praze a okolí

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.