Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vodičkova ulice

Vodičkovu ulici bychom našli na pražském Novém Městě, konkrétně spadá pod městskou část Praha 1. Jedná se o jednu z nejrušnějších částí metropole.

 

 

 

Počátky dějin ulice

Název nese tato ulice již pět stovek let stejný – Vodičkova, a to podle Jana Vodičky, který byl význačným novoměstským řezníkem. Vlastnil v této lokalitě největší dům, na jehož místě vznikla později jiná budova, která nese pojmenování palác U Nováků. Autorem stavby, která byla svého času prvním obchodním domem v Praze, je architekt Osvald Polívka.

 

 

Ulice se táhne od Novoměstské radnice, dále pokračuje křižovatkou s ulicemi Lazarskou a Jungmannovou. Tady byste v dnešní době objevili malé prostranství, ve středověku navíc opatřené studnou. Posléze se nepatrně odchyluje z původního směru a ústí rovnou v srdci Václavského náměstí.

Historie Vodičkovy ulice sahá až do počátků budování Nového Města, které svým rozhodnutím dal vystavět již v roce 1347 tehdejší český král Karel IV. Stavební aktivita započala na Václavském náměstí a právě v přilehlých ulicích.

 

 

Ubytování v této lokalitě

 

  Hotel poblíž: Zuzana Apartment Cena na noc pro dva - 1980 Kč
  Hotel poblíž: Bohemia Apartments 
 
Cena na noc pro dva - 3 300 Kč

 

 

Mapa

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

U Nováků

 

U Bezděků

 

Kde se vzal současný název a jak vypadá ulice nyní

Ulice za svou existenci vystřídala řadu pojmenování, přičemž ta původní pocházejí z označení místa ještě předtím, než vůbec došlo k položení prvního základního kamene ulice. Tehdy se tu říkalo například V jámě, Na louži či V močále, historikové odhadují dataci těchto jmen do zhruba 14. století. Název Vodičkova nicméně získala již v polovině 15. století a nosí jej dosud.

Nezanedbatelný je i její význam obchodní, vzhledem k tomu, že se nachází mezi Václavským a Karlovým náměstím. I v současnosti je ostatně Václavské náměstí i přilehlé ulice plné pasáží, které sloužily a slouží coby nákupní prostory. Asi nejznámější z nich je přitom pasáž Lucerna.

Obchodní charakter ulice ráz je poznat zejména v části pod křižovatkou, kde poněkud ustupuje středověká tvář a je zřetelná moderní hustá zástavba s celou řadou obchodů či restaurací.

 

Foto Škoda

 

Kino Světozor

 

Galerie Myšák

 

Bageterie

 

Rychlé občerstvení

 

 

Branický sklípek

 

 
        Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za to navštívit
 

 


 

 

                            Všechny památky v Praze, čtěte zde.

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Poloha Nového Města

Kam vyrazit v Praze?

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.