Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Co nabízí Bratislava

Bratislava se rozkládá na obou březích Dunaje a žije v ní téměř půl milionu obyvatel. Je paradoxem, že poměrně velké procento Čechů, Bratislavu nikdy nenavštívilo, protože se jim zdá, že výlet do hlavního města našich bratrů není žádný výlet. Opak je ovšem pravdou, město nabízí řadu zajímavých míst a historických památek.

 

 

Historie

Z historických pramenů víme, že různé částí Bratislavy byly osídleny již v době neolitu, první písemná zmínka ovšem pochází až z doby 400 let před naším letopočtem. Tenkrát zemi osidlovali Keltové a dokonce se dochovali pozůstatky primitivní mincovny, což dokazuje, že šlo o ústřední hradiště Keltů.

 

 

Oblast také padla do rukou Germánů a po pádu Římanů se Bratislava stává součástí slovanských zemí, částečně i Avarských. Stejně jako my, také Bratislava spadala pod Sámovu říši. Dále následovalo Nitranské knížectví a po té Velkomoravská říše.

Takzvané uherské období bylo pro Bratislavu požehnáním, s jejím budováním začal již první Uherský král Štěpán, který nechal vystavět řadu kostelů a podobně.  Vznikl zde také první hrad, který byl nejlépe opevněnou budovou Uher. Město mělo velký význam již za dob Velkomoravské říše, její moc se v uherské době ještě umocnila.

 

 
Čtěte také: 10 nejzajímavějších míst Bratislavy
 

 

V polovině třináctého století se Mongolové pokoušeli dobít tuto ikonu Uher, ta se ovšem, stejně jako samotný , bez větších problémů ubránila. To se bohužel nedalo říct o okolí města. Menší města byla vydrancována a lid se začal stěhovat do co nejbezpečnějšího města, tedy Bratislavy. Ve městě tak narůstal i počet německy mluvících obyvatel.

Paradoxně to byl vpád Osmanů, co pomohlo postavit se Bratislavě na nohy, po rozsáhlých povodních v patnáctém století. Město bylo poničeno a lid zdecimovaný. Osmané ovšem dobili Budín a obsadili jej na více než sto let, všechny úřady byly postupně přenášeny do Bratislavy, netrvalo dlouho a Bratislava se stala hlavním městem.

Sloup nejsvětější trojice je památkou téměř čtyř tisíců mrtvých, kteří zde umřeli na následky morové nákazy. Po této tragédii, jako by se město odrazilo ode dna, protože následoval rozkvět řemesla i obchodu.

 

 

Za vlády Marie Terezie bylo rozhodnuto, zbourat hradby a kolem Bratislavy vyrostla spoustu parků a zahrad. Josef II. se ovšem rozhodl přesunout titul hlavního města zpět do Budína a vliv Bratislavy tak postupně klesal. Za dob Napoleonských válek bylo město často obsazováno a dokonce i bombardováno, tyto škody byly opraveny až v šedesátých letech minulého století.

 

 

Doprava

Bratislava je městem, kde najdete velice přehlednou síť městské hromadné dopravy. Cestovat můžete snad vším, co vás napadne, od metra až po tramvaje. Lístek na hodinu vás bude stát 0,9 eur.

 

 

Ubytování

Ubytování je pro našince velice příznivé, co do ceny. Zvlášť pokud cenu porovnáme s ostatními hlavními městy Evropy. Samozřejmě že lze bydlet skutečně luxusně a za dovolenou v tomto město odevzdat veškeré úspory, pokud ale hledáte a pěkné a levné ubytování zároveň, prohlédněte si naši nabídku.

 

 

Hotel Turist

Cena na noc pro dva - 780 Kč
 

Hotel Jurki Dom

Cena na noc pro dva - 900 Kč

 

Kuchyně

Opět je v celku běžné, že spousta Čechů nejen, že  slovenskou kuchyní nevyhledává ale ani ji nezná. Výjimkou jsou samozřejmě například

         Brynzové halušky

takové fenomény, jako jsou třeba brynzové halušky nebo korbačíky. Korbačík si můžete koupit snad všude na Slovensku, podávají se jak v luxusních restauracích, tak i na ulicích v okýnkách s rychlým občerstvením. Kromě těchto tradičních pochoutek ale Slovensko nabízí spoustu dalších dobrot, které stojí za to ochutnat.

Z marketingových průzkumů víme, že co se týče stravování, jsme my a Slováci skutečně bratry. Ani Slováci totiž příliš nefandí zdravé stravě. Stejně jako my se i Slovenská rodina nají doma v klidu a nemá přehnanou potřebu navštěvovat restaurace a pohostinství.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

10 nejzajímavějších míst Bratislavy

Mezinárodní letiště Bratislava (BTS)

Bratislava skrývá kouzelné uličky i úchvatné památky

Letecky Bratislava – Trapani za 1 657 Kč

Letecky Bratislava - Kluž a zpět za 246 Kč

Bratislava, starosvětský půvab korunovačního města

Bratislava – Birmingham za 1 659 Kč

Z Bratislavy nově letecky do Burgasu a Pafosu

Městská doprava (MHD) v Bratislavě

Vlakové nádraží - Bratislava hlavná stanica

 

 

 

 

 

 

Trasa jízdy autem z Brna do Bratislavy. Vzdálenost: 137 km. Čas: 1:20. Zdroj mapy - openstreetmap.org.

 

 

Autobusové nebo vlakové spojení mezi Bratislovou a Brnem zajišťuje např. Student Agency, cena jednosměrných jízdenek začíná na 140 Kč.

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.04.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.