Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Karibik u Lívingstonu aneb kde Guatemala zklamala

KaribikGuatemala má hranice jak s oceánem tak s Karibským mořem. Oceán je divoký, písek je černý a vlny jsou vysoké. Není to ani ideální místo pro surfaře, což by se mohlo na první pohled zdát. V oceánu si asi nezaplavete, jsou tam silné proudy a vlny vám dovolí jít jen kousek do moře.

Pokud byste si však mysleli, že vás na karibské straně bude čekat ráj na zemi s bílým pískem, hodně byste se spletli. Jediný přístup do Karibského moře v Guatemale je u přístavního města Lívingston, kam se dostanete pouze lodí z města Río Dulce. Je to také místo, odkud vyplouvají lodě do Belize.

 

Z dálky krásný KaribikLívingston – oblast hrdých Garífunů

To, že je  oblast Lívingston naprosto jiná než zbytek Guatemaly, zjistíte, už když vylezete z lodi. Za prvé je tu neuvěřitelné dusno a za druhé většinu obyvatel tvoří černoši, potomci Afričanů, kteří se sem dostali kdysi dávno jako otroci. Žijí v Livingstonu a v jižní části Belize. Okamžitě vás začnou nahánět, neskutečně otravovat a nabízet úplně všechno, co nepotřebujete (marihuanu, drogy, levné ubytování, levné plavby). Zbavit se jich bývá někdy nadlidský úkol. Vítejte ve světě hrdých Garífunů. Na co jsou však tito vesměs „flákači“ hrdí, nám zůstalo utajeno.

Na základě pozorování a vlastní zkušenosti s nimi máme o Garífunech tento obrázek: flákají se na ulici, pokřikují, pořád něco nabízejí, bydlí v rozpadlých domech na pobřeží a tváří se, jakoby byli páni tvorstva.

 

Lívingston přístav

Hotelové chatky na pláži


Pokud se už v této části Guatemaly vyskytnete, doporučuji neubytovat se ve městě, už kvůli tomu příšernému vedru. Když se vydáte západním směrem po pobřeží dál, dojdete cca po 3 kilometrech k hotelu na pláži, jehož ubytování je tvořeno roztomilými dřevěnými chatkami a v restauraci vaří dobrá jídla. Samozřejmě se sem můžete nechat zavést taxi z města. Silnice až sem sice nevede, ale slušná cesta pro pěší tu je. Karibské pobřeží je v těchto místech na pohled krásné, lemované palmami, příroda, kam se podíváte. Avšak nesmíte se dívat moc zblízka!

 

Karibské pobřeží

 

Drsná realita karibského pobřeží

Karibská idylka má dva háčky. Když se pořádně zadíváte pod sebe, není to jen písek, po čem chodíte. Pobřeží je plné malých plastových střípků i větších plastových odpadků. Druhý háček představuje samotné opěvované Karibské moře. Pokud nechcete, aby vám naskákaly tmavé fleky na pokožce, raději se nekoupejte. Moře zde je kontaminované a koupou se v něm jen místní. V blízkosti jsou 2 čisté pláže údajně se skvělým koupáním, kam se však dostanete pouze lodí a taxíkem. A hodně si za takový „luxusní výlet“ zaplatíte.

 

Znečištěné karibské pobřeží

 

Doporučuji cestovatelům dvě věci: neztrácet čas cestou do Lívingstonu a pamatovat na to, že Karibik je hezký jen u ostrovů. Na pobřeží vás většinou čekají jen odpadky, špinavá voda a mrtvé ryby. A to bohužel nejen v Guatemale.

 

  Autor: Eva Bicanová

 

  Další články z této oblasti:
 

Guatemala: Posvátné jezero Chicabal a patron San Simón

Karibik u Lívingstonu aneb kde Guatemala zklamala

Divoká a krásná Guatemala

Antigua: Historická a turistická perla Guatemaly

Co očekávat od guatemalské kuchyně

 


 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.