Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Divoká a krásná Guatemala

GuatemalaChystáte-li se cestovat po Guatemale, připravte se na pořádnou jízdu. V tomto státě Střední Ameriky využívají více než kdekoliv jinde staré americké školní autobusy – tzv. Chicken busy. Na internetových fórech se vedou živé diskuze o tom, proč se tak tyto autobusy nazývají. Převládá názor, že je to kvůli kuřatům, slepicím a kohoutům, jež se dříve hojně v autobusech přepravovali.

 

Každopádně se jedná vždy o originální, jinak nastříkaný, vytuněný a uvnitř vybavený autobus, který byl po několika desítkách let vyřazen v USA z provozu, aby ještě dalších několik desítek let mohl v Guatemale sloužit lidem jako hlavní veřejný dopravní prostředek.

 

 

Guatemala

  Chicken busy

Ať už pojedete kamkoliv, chicken busy vás tam dopraví. A to někdy tak rychle, že se nebudete stačit divit. Vydáte-li se autobusem například z města Quetzaltenango k jezeru Atitlán do městečka San Pedro, čeká vás jízda po krásných horách a finálě ji zakončí předlouhý sjezd dolů k jezeru. Malá, prašná a děravá silnice se ve stráni točí jako had, autobus jede na plné pecky a vám může často připadat, že snad jedete kolmo dolů. V období dešťů tudy raději nejezděte.

 

Jezero Atitlán

   Jezero Atitlán

 
Příroda v Guatemale je divoká, drsná a krásná. Hory jsou vysoké, vrcholky sopek se schovávají v oblacích, sopečná jezera mají mystickou atmosféru, oceán vytváří zuřivé vlny a sopečný pobřežní písek je zbarvený do černa.

 

 

Místní si lidé si však bohužel neumí této nádhery náležitě vážit. Jak by jinak mohli prát prádlo v řekách tak vehementně, že místo vody teče korytem ušmudlaná pěna? Proč by si jinak na zahradě za vlastním domem a v podstatě i před ním dobrovolně dělali smetiště? Odpadky jsou bohužel to první, čeho si v této jinak úžasné zemi všimnete. Za pár dní už je přestanete vnímat a pomalu se stanou přirozenou součástí vašeho okolí, jako jsou například stromy v lese.


Tichý oceán 

   Pobřeží Tichého oceánu


To druhé, co vás přaští do očí, jsou barvy. Tradiční oděvy místních obyvatel, převážně těch žijících v horách, jsou neskutečně pestré. Lidé si na nich dávají záležet a mají je vždy čisté a upravené. Dokonalý karneval barev zažijte na trhu v městečku Chichicastenango, kterému všichni neřeknou jinak než Chichi (čte se „čiči“).Místní obyvatelé - Guatemala 

   Místní obyvatelé

Guatemalská města obecně moc přívětivě na první pohled nepůsobí. Obzvláště ve večerních hodinách, kdy se ulice zahalí svou tajemnou ponurou atmosférou. Avšak nedá se říct, že jsou bez kouzla. Guatemalská města jsou prostě svá. Drsná, divoká a neopakovatelná.

Krásný kontrast tvoří historické a opravené město Antigua a hlavní město Ciudad de Guatemala. Zatímco je hlavní město ponořeno do šedi, turistu v něm pomalu nepotkáte a ulice mimo malé centrum vypadají opravdu pochybně, Antigua se svými kamenými uličkami, rozpadlými kostely, nádhernými kavárnami, vinárnami a galeriemi, je po právu nazývaná turistickým klenotem Guatemaly.

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

Bude to možná znít zvláštně, ale nedivila bych se, kdyby vám po návštěvě obou měst, utkvělo v paměti právě hlavní město. To totiž vyjadřuje pravou povahu a ráz Guatemaly. Je jiná, na nic si nehraje a poznáte-li ji blíž, její ryzost a divoká, drsná krása se vám zaryje pod kůži a zůstane tam na věky.Autor článku a fotek: Eva Bicanová


   Ubytování ve městě Antigua přes booking.com

cs.wikipedia.org

 

 

Další články z této oblasti:

Guatemala: Posvátné jezero Chicabal a patron San Simón

Karibik u Lívingstonu aneb kde Guatemala zklamala

Divoká a krásná Guatemala

Antigua: Historická a turistická perla Guatemaly

Co očekávat od guatemalské kuchyně

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.