Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Guatemala: Posvátné jezero Chicabal a patron San Simón

Kostel v městečku ZunilDo Guatemaly jsme přijeli z mexického Yuacatánu přes hraniční přechod Mesilla. Přechod z Mexika do Guatemaly nám zůstane v paměti asi hodně dlouho.

Yucatán je část Mexika, která je srovnatelná s podmínkami v Evropě. Jezdí sem hodně turistů a země je na to připravená. Skvěle zde fungují spoje, autobusová nádraží jsou podobná jako u nás, víte kdy co kam jede. V Guatemale nevíte nic. Ani to, že jste právě na autobusovém nádraží. Po několika dnech však zjistíte, že zde také všechno funguje. Jen na jiných principech.Přívětivé Quetzaltenango

Naše první cesta hned z hranic vedla do města Quetzaltenango, zkráceně Xela (šela). Jedná se o sympatické město, které je vyhlášené jako cíl cestovatelů, kteří se chtějí učit španělsky. Je zde spoustu podniků, kam se dá večer zajít a hodně z nich má také evropský charakter. Město si však dokázalo udržet svou vlastní atmosféru, takže je přitažlivé i pro cestovatele, kteří se zde jen otočí. V okolí je několik sopek, na které se dá s průvodcem vyjít. My jsme zvolili Chicabal, které se od ostatních odlišuje.Posvátné jezero Chicabal


Na sopku Chicabal můžete jít bez průvodce, ale nečekejte žádné tradiční výstupy. Sopka jako taková je poměrně malá, cesta k ní vede strmá a pozbývá klasický vrchol. Kráter sopky v nadmořské výšce 2712 m, je zalitý jezerem, které tvoří posvátné místo a je považováno za místo s až kosmickou silou. Na každé světové straně najdete na břehu tohoto úžasného jezera mayský oltář a lidé i zdaleka sem jedí vykonávat své obřady.

 

Chicabal

 

Nad jezerem se nese magická atmosféra protkaná zpěvem věřících, která je v poledne ještě umocněna příchodem mraků. Ty během několika málo minut zahalí celé jezero do takové mlhy, že nedohlédnete na jeho druhou stranu. Vlastně nevidíte téměř na krok. Jedná se o impozantní podívanou a opravdu si připadáte jak v nějakém zakletém pohádkovém lese.Městečko Zunil


Pokud byste se rozhodovali, jakou vesnici v okolí navštívit (protože tak, jako všude na světě, jsou to právě vesnice, které nejvíce vypovídají o životě místních), máme pro vás tip, kterého určitě nebudete litovat. Vydejte se do městečka Zunil. Kromě krásného kostela a impozantního výhledu z malého náměstí, nabízí Zunil jeden unikát, se kterým se postupně setkáte i na jiných místech Guatemaly. Je to San Simón, mayský hrdina, uctívaný jako nekatolický svatý. Je patronem všech, kteří holdují pití, cigaretám a krásným ženám. A jeho „sochu“ najdete právě v Zunilu.

 

Výhled od náměstí v Zunilu

Kostel v městečku ZunilUctívaný patron San Simón


Z části se rozhodně jedná o atrakci pro turisty, na druhou stranu však k němu někteří místní obyvatelé cítí velkou úctu. San Simón, který sám nic neměl, prý pomohl lidem za dávných časů v nouzi a také se díky němu vyhrály kdejaké války. O původní podobě San Simóna se vedou nekonečné debaty a kde je pravda, dnes už asi nikdo neví.

 

San SimónSan Simón v Zunilu představuje figurínu o velikosti dospělého člověka, která se každoročně stěhuje do jiného domu ve městě. Vždy má svou místnost, která je veřejně přístupná a návštěvníci mu přináší cigarety, alkohol, doutníky a samozřejmě peníze. Najít ho, není těžké. Každý ve městě vám rád poradí, kde se právě San Simón nachází.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Guatemalská kuchyně

 

 

Autor článku a fotek: Eva Bicanová

 

 

Další články z této oblasti:

Guatemala: Posvátné jezero Chicabal a patron San Simón

Karibik u Lívingstonu aneb kde Guatemala zklamala

Divoká a krásná Guatemala

Antigua: Historická a turistická perla Guatemaly

Kde všude se mluví španělsky?

 

 

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.