Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Avignon: Papežské město uprostřed levandulových polí

Foto, en.wikipedia.orgV malebné Provence v části Vaucluse se ukrývá perla středověké architektury, citlivě se snoubí se současnou podobou města.

V minulosti, v časech galských, neslo jméno Avennio. Později se tu vystřídali Frankové, Burgunďané, ve vrcholném středověku Avignon připadl bohatému šlechtici Karlovi z Anjou.  

Světovou proslulost mu přinesl až konflikt v katolické církvi, který se odehrál v průběhu 14. století. Vznikla tak největší a nejznámější dominanta města – Papežský palác.

 

 

 

 

V monumentální stavbě, která se rozděluje na dvě části - Starý a Nový palác, sídlilo v letech 1335-1378 sedm papežů. Nejhodnotnější místností bývá označován Jelení pokoj, který byl roku 1343 vymalován výjevy z lovu (oproti běžným náboženským výjevům) a dochoval se dodnes. Sám náš Otec vlasti – Karel IV. - Avignon navštívil. Jeho návštěvu připomíná kopie Karlovy busty od Petra Parléře.

 

Zdroj videa: YouTube CC, cinziaclc, Avignon

 

S Avignonem a papežským zajetím je však spojena i přízemnější záliba - víno. Kdo by neznal slova písničky od Michala Tučného, když si báječná ženská... a popíjejí Châteauneuf-du-Pape. Proslulé francouzské víno z vinařské oblasti kousek od Avignonu si můžete zakoupit v prodejně Papežského paláce.

 

Mapa

   Zdroj: openstreetmap.org

 

Historické centrum Avignonu bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Papežský palác

   Autor fotky: Jean-Marc Rosier, wikimedia creativecommons.org

 

Most, který končí v půlce řeky Rhôny, je druhým symbolem města. Je pojmenován po svatém Bénezetovi, který dokonce musel přesvědčit ostatní obyvatele Avignonu zázrakem (zvedl těžký kus kamene), aby mu pomohli most postavit. Se svými 22 pilíři pak spojoval historické staré město s nově vznikající částí. Povodně v 17. století napáchaly takové škody, že z mostu zbyly jen 4 pilíře, které se dochovaly až dodnes.

 

Foto, en.wikipedia.org

   By Nikon2 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 

 

Největší kulturní událostí ve městě je každoročně divadelní Festival d'Avignon, který se koná v červenci a trvá tři týdny. Festival vznikl v roce 1947 a zázemím mu je Papežský palác a další prostory ve městě. Je nejstarším divadelním festivalem ve Francii, prestižní událostí a sjíždějí se sem významné osobnosti z domácí i zahraniční divadelní scény.

Autor: Darina Kováčová

 

 Přehled ubytování


*Autor úvodní fotky - By Mausemarie (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 


 

   
  Čtěte také:
 

Toulky kouzelnou Provence

 

Jak dlouho trvá let do Provence?

   

 

                                            Další  francouzská města
      Nice Nantes Štrasburk Paříž  
      Cannes Mety Bordeaux Mety  
      Lille Orleáns Rennes Lyon  

 


Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.