Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Středověké město Arles

Jihofrancouzské Arles, jedno z nejkrásnějších a nejstarších měst v Provence, je turisty vyhledáváno z několika důvodů. Ti umělečtěji založení sem přijíždějí za odkazem proslulého impresionistického malíře Vincenta van Gogha. 

Právě zde a v nedalekém Saint-Rémy vytvořil některá ze svých nejznámějších děl, například Hvězdnou noc, sérii obrazů se slunečnicemi nebo obraz inspirovaný zdejší býčí arénou. Pobyt v Arles se mu ale stal osudným. Vlivem počínající deprese, nebo možná při hádce s přítelem Gauginem si uřízl ucho a na následující dva roky skončil v nedalekém blázinci.

Slavného malíře v Arles připomíná Espace Van Gogh, což je kulturní centrum s uměleckými předměty a původně nemocnice, ve které byl van Gogh hospitalizován po ztrátě ucha. Odpočinout si také můžete v kavárně Café Van Gogh, jejíž venkovní zahrádku určitě poznáte z jeho obrazu Terasa kavárny v noci.

 

 

   

 

Pokud vás „moderní umění“ tolik neoslovuje a zajímáte se spíš o antické dějiny, v Arles si rozhodně přijdte na své. Tato původně bezvýznamná galská osada totiž sehrála důležitou roli ve válce mezi Pompeiem a Juliem Caesarem. Caesar využil strategicky výhodné pozice „města v bažinách“ a po porážce Pompeia povýšil Arles (nebo Arelete, jak bylo dříve nazýváno) na kolonii Šesté legie. Navíc díky tomu, že nedaleké Marseille upadlo v nemilost, stalo se Arles i významným přístavem a centrem obchodu.

 

 

Z tohoto období se v Arles zachovala řada památek, díky nimž se město dostalo na seznam UNESCO. Unikátní je zejména římská aréna s původní kapacitou 20 000 lidí. Na konci 20. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nyní dvakrát ročně hostí býčí zápasy zvané La Feria. Konají se zde i nejrůznější kulturní události, například folklorní slavnosti nebo volba MISS.

 

 

K dalším významným památkám patří zbytky římského divadla, ve středověku přestavěné na pevnost, římské lázně císaře Konstantina nebo hřbitov s četnými sarkofágy. Pokud vám to ještě nestačilo, navštivte nedaleké městečko Fontvielle, kde stojí monumentální zbytky akvaduktu a soustavy mlýnů, poháněných právě vodou z akvaduktu.

 

 

 

Arles je také branou do oblasti Camargue, mokřadní oblasti mezi rameny řeky Rhôny, která byla díky jedinečnému ekosystému vyhlášena za biosférickou rezervaci pod ochranou UNESCO. Na jaře a na podzim se sem sjíždí ornitologové z celé Francie, aby pozorovali migrující ptactvo. Ale nemusíte být právě milovníci přírody, abyste si výlet po Camargue užili. Jedním z lákadel je například prohlídka této oblasti z koňského hřbetu jednoho z proslulých camargueských běloušů, obdivovat můžete také stáda býků, z nichž ti nejlepší pak zápasí v aréně v Arles. A čerstvé býčí maso z této oblasti nese dokonce francouzskou ochrannou známku, zaručující vynikající kvalitu.

Autor: Markéta Mrkvová

 

 

 

 

     Ubytování v této lokalitě

 

Hotel Le Belvedere

Cena na noc pro dva - 1 459 Kč
 

Hotel Saint Trophime

Cena na noc pro dva - 1 512 Kč

 

 

                                           Další  francouzská města
  Paříž Nantes Marseille Mety  
  Štrasburk Nice Cannes Bordeaux  
  Lille Rennes Antibes Orleáns  
  Rennes Toulon Lyon Hossegor  

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.