Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Město Romea a Julie - Verona

Italská Verona si vysloužila spoustu přízvisek – brána do  Itálie díky tomu, že leží ihned za pohořím Dolomity, anebo město milenců Romea a Julie, což dostala zásluhou Williama Shakespeara, který sem zasadil pravděpodobně nejslavnější příběh všech dob.

A není divu, že se mistr Shakespeare nechal tímto městem inspirovat. Verona má své kouzlo nejen zásluhou dávných historických staveb, jež jsou rozseté po celém historickém centru, ale také zásluhou italské kultury.

 

 

Poloha Verony

Verona leží na severu Itálie, několik kilometrů za alpským pohořím Dolomity. Leží západně 100 kilometrů od Benátek, východně pouhých pár kilometrů od populárního Gardského jezera, které je navštěvováno turisty stejně hojně jako mořská letoviska, ačkoli voda není slaná, ale i přesto se na jezeře dočkáte vln.

 

 


 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Verona (VRN)
 

Zdroj videa: YouTube CC, Mario Kobinger Verona

Historie 

Verona byla původním Římem, založena už v roce 89 př. n. l. sloužící jako římská kolonie. Postupně přerostla ve významné město ve své oblasti, dalo by se říci, že se stala doslova dopravním a obchodním uzlem. Dnes je druhým největším městem ihned po Benátkách v celém Benátsku. Z dob Římanů také pocházejí nejvýznamnější a nejpopulárnější památky.

Veronská Aréna je velmi podobná té z Říma, ačkoli je mnohem menší, ale i přesto je třetí největší na světě. Dokončena byla v roce 30 za císaře Tibera a dokázala pojmout až třicet tisíc diváků.

Během své existence sloužila jako divadlo, místo konání gladiátorských a býčích zápasů, tržiště, popraviště. Dnes se v ní konají především divadelní představení a v létě festivaly. Při průchodu starými kamennými chodbami má člověk na okamžik pocit, že se přenesl v čase, ale při výstupu do arény jsou vidět řady umělých sedaček a pódium připravené pro divadelní představení.

 

 

Římské divadlo leží za řekou na druhém konci Verony pod menším kopcem. Bylo vystaveno v prvním století, poté se však dlouhou dobu nepoužívalo. Až v 18. století bylo odkoupeno a znovu využíváno.

Ve Veroně je několik velkých dech beroucích kostelů, které by mohly být samotnou dominantou v jiných městech. Tyto kostely patří už do románského slohu a jsou si stylem velmi podobné. Nejznámějším je katedrála Duomo S. Maria Matricolare vystavena ve 12. století. Uvnitř katedrály je bohatá sochařská výzdoba, například Karla Velikého a významných světců.

Do gotických staveb patří městské opevnění, které je několik desítek metrů vysoké a mohutné a táhne se dnes už napříč městem.

 

  Tipy na hotely ve Veroně

 

Corte Bonetti

Cena na noc pro dva - 1 402 Kč
 

B&B Santa Toscana

Cena na noc pro dva - 1 508 Kč
 

Romeo House

Cena na noc pro dva - 1 528 Kč

 
Letenky z Prahy do Verony - přehled zde
 

 

Domov Romea a Julie

Ačkoli příběh dvou slavných milenců vzešel z pera anglického spisovatele, domov si William Shakespeare vybral pro své hrdiny právě ve Veroně. Dům Julie se stal turistickým hitem, který denně navštíví tisíce turistů. Jedná se o jednoduchý dům schovaný na malém nádvoří s charakteristickým balkónkem, na němž Julie stála, když mluvila s Romeem.

Zdi v okolí domu jsou popsané jmény zamilovaných turistů, polepené žvýkačkami a jedna stěna je určena pro papírové vzkazy či zavěšování zámečků s jmény lidí a datumy. Na malém nádvoří také stojí Juliina socha, se kterou se mohou turisté na památku vyfotit.

 

 

Dům Romea už se netěší takové popularitě, ale i ten se dá ve Veroně nalézt. Jedná se o velkou, mohutnou stavbu v úzké ulici s několika restauracemi. Je vidět pouze část domu, která vykukuje za velkou hradbou.

Mezi další památky patří Scaligerský hrad Castel Vecchio, nebo bazilika San Zeno Maggiore. Kromě památek jsou ve Veroně také populární nákupy italské módy. Obchody s oblečením jsou téměř na každém rohu, jak ty cenově dostupné, tak také luxusnější značky jako Prada, Hugo Boss a další světoznámé Italské značky.

Míst k posezení, ať už s kávou nebo obědem, je také spoustu a restaurace nabízí rozmanitá menu od středomořských pokrmů až po klasické itálské těstoviny.

 

 

 

O Veroně jsme psali také zde
Socha Julie

 

Autor: Karolína S.

 

*Přehled last minute zájezdů do Verony

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Samuele Marzola, Verona

 

 

Mohlo by vás zajímat: 

Vlakové nádraží - Verona Porta Nuova railway station

Verona z Norimberka za 540 Kč

Navštivte italské Dolomity a jejich zajímavé okolí

Města v regionu Benátsko

Veřejná doprava (MHD) ve Veroně

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.