Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Objevte pravé yucatánské pobřeží bez turistů

YucatanVydáte-li se do Yucatánu, možná vaší pozornosti unikne severní pobřeží na severu od Meridy, v okolí městečka Progreso. Není se čemu divit. V turistických průvodcích se o této části mexického Yucatánu příliš nepíše, přestože je to velmi oblíbená turistická destinace pro místní obyvatele.

 

 

Přímořské městečko Progreso: ideální únik z dusné Meridy

Lidé, žijící v Meridě si Progreso vybírají pro jednodenní nebo víkendový únik z rušného města, neboť autobus sem jede necelou hodinu a jezdí ve velmi častých intervalech. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v přímořském malém letovisku plném bujarého denního i nočního života. Progreso leží přímo u moře a je proslulé dlouhou písečnou pláží plnou skvělého koupání a plážových barů.

 

Turistická pláž v Progresu

   Turistická pláž v Progresu

 

Západně od Progresa se podél pobřeží nachází několik malých rybářských vesniček, kde můžete zažít opravdovou atmosféru místních obyvatel. Turistický ruch tu téměř neexistuje. Takovou typickou vesnicí je Chelem, kam jezdí místní na své víkendové „chaty“. Přes týden se tu toho moc neděje, zato o víkendu se pláže zaplní milými obyvateli, kteří se zde prochází, plavou, pozorují nádherný západ slunce a zkrátka si užívají pohodu tak jako my, když se vypravíme na naše milované chalupy do přírody.


Rybářská vesnička Chelem

Chelem, tak jako všechny podobné vesničky v okolí, žijí především z rybolovu. Proto zde najdete poměrně dost restaurací a typických jídelen s nabídkou čerstvých ryb smažených nebo grilovaných. A na to, že se jedná o čerstvé ryby, můžete vzít jed.

 

Západ slunce ve vesnici Chelem

   Západ slunce ve vesnici Chelem


Chelem se rozprostírá kolem jedné hlavní a dvou menších přilehlých ulic a celou ves projdete během 10 minut. Je zde však živý zeleninový trh a v době Velikonoc (což jsou pro Mexičany nejvýznamnější svátky z celého roku – Semana Santa) se zde vyrojí stánky s jídlem, kolotoče a jiné atrakce. Celá vesnice ožije a večer jejich barevná světýlka zaplaví celé okolí.

 

Hlavní ulice v Chelem

   Hlavní ulice v Chelem


Díky vlastní cestě poznáte víc, než se píše v průvodcích


V samotném Chelem není v podstatě žádné ubytování pro turisty, což je také důvod, proč je zde téměř nepotkáte. Někteří přijedou půjčeným autem z Meridy nebo malou dodávkou, která vyjíždí z Progresa poměrně často. My jsme měli to štěstí, že jsme v Chelemu našli ubytování u místních obyvatel, kteří nám pronajali celou chatku na pláži, takže jsme si mohli klidu a přímořské vesnické pohody užívat dosyta.

 

Severní pobřeží Yucatánu

   Severní pobřeží Yucatánu

 

Někdy je zkrátka dobré odbočit z turistických cest a vydat se po té vlastní. Objevíte to, co je jinak těžko poznatelné. A i když na vás místní v těchto končinách zprvu hledí podezíravě, velmi brzy si na vaši přítomnost zvyknou. A nejen to, po pár dnech vás budou poznávat a pomalu vás přijmou jako nedílnou součást jejich každodenního všedního života. Bohužel jen na krátkou dobu.

Autor článku a fotek: Eva Bicanova

 

 

Další články z této oblasti:

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Lahodná a pestrá yucatánská kuchyně

Campeche, yucatánské město plné barev

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 20.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.