Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

MeridaMérida je kulturním centrem celého Yucatánského poloostrova. Každého cestovatele nadchnou úzké uličky, rozlehlá náměstí, příjemné zelené parky, spousta obchodů a skvělý výběr levného jídla v restauracích. Kromě toho se zde nachází nejlepší muzea, galerie a prodejny s typickými uměleckými výrobky.

 

Mérida: město kultury

Kdokoliv jede na Yucatánský poloostrov, neměl by toto multikulturní město ve svém itineráři vynechat. Centrum města se rozkládá kolem rozlehlého náměstí Plaza Grande, kde se každý večer konají zábavná nebo pěvecká představení. Kolem náměstí jsou zaparkované kočáry s koňmi, které si můžete pronajmout a poznat město pohodlně a zase trochu z jiného úhlu pohledu.

Na náměstí také najdete nejvýznamnější budovu města: Catedral de San Ildefonso, která je zároveň nejstarší katedrálou Střední Ameriky. Hned vedle se nachází pasáž, která funguje také jako galerie, neboť se v ní vystavují díla současných umělců. My jsme měli štěstí na velké moderní plastiky.

 

Catedral de San IldefonsoCatedral de San IldefonsoZajímavé je také mayské muzeum, Gran Museo del Mundo Maya, kde se můžete lépe seznámit s kulturou  Mayů díky vystaveným šperkům, keramice a kamenným sochám. Mimo to zde najdete také sekci, která se věnuje moderním Mayům a současným světovým problémům. K muzeu budete muset jet autobusem za město, ale výlet určitě stojí za to.

 

Umělecká pasáž vedle katdrályUmělecká pasáž vedle katdrályZa místními na pivo

Mérida nabízí také bohaté večerní vyžití, které ve většině malých měst na Yucatánu trochu pokulhává. Kromě toho, že můžete navštívit vynikající a moderní restaurace podávající velice chutná mexická jídla, doporučuji zavítat do lokání hospody. Jedná se o jedinečný zážitek, díky kterému můžete poznat jak opravdu žijí a jak se baví místní obyvatelé.

Takovou hospodu poznáte podle toho, že do ní není vidět a fasáda domu je bílá se žlutým a červeným proužkem, který odkazuje na barvy použité na mexickém pivu Sol. Nebojte se a zajděte dovnitř. Turistu tam nepotkáte, ale můžete si být jisti, že se budete bavit. Pivo nebude točené, ale dostanete litrovou lahev se skleničkou a pravděpodobně nějaké pokroutky k zakousnutí.

Pravděpodobně také budete středem pozornosti a pokud v hospodě bude DJ s mikrofonem, který si vás všimne, bude hrát jen a jen vám. Dámy, připravte se na to, že si budete muset zatancovat minimálně s polovinou mužského osazenstva a pánové by také měli nějakou místní slečnu nebo ženu vyzvat k tanci. Ony i vy budete mít nezapomenutelný zážitek.Trh: tam, kde se nejlépe najíte

Jak již bylo řečeno, Mérida je plná restaurací s vybranými mexickými pokrmy. Chcete-li však zažít autentickou atmosféru a jíst opravdu to, co jedí místní, vydejte se na trh. Nedaleko centra hledejte Mercado Municipal Lucas de Galvez. Je to rozlehlé vnitřní tržiště, které si určitě projděte celé, i když nechcete nic kupovat. Kromě ovoce a zeleniny tu najdete téměř vše.

 

Mercado Municipal Lucas de GálvezMercado Municipal Lucas de GálvezJedna úzká ulička je plná bot, druhá plná pásků, ve třetí koupíte kohouty a tam někde mezi tím vším je místo, kde se prodávají ty nejlepší a nejlacinější ceviche (osvěžující salát z mořských plodů) snad v celé Střední Americe. Kromě toho můžete na trhu ochutnat vepřovou pochoutku cochinita pibil.

 

Paní na trhu připravující cevichePaní na trhu připravující ceviche

 

Dejte si říct. Vynechejte někdy předražené restaurace pro turisty a buďte jako místní. Oni to patřičně ocení a vy rozhodně nebudete litovat.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Článek o yucatánské kuchyni si přečtěte zde.

 

 

Autor: E. Bicanová

 

Další články z této oblasti:

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Campeche, yucatánské město plné barev

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.