Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

Gran CenotePokud budete mířit do yucatánské oblasti Tulum, pravděpodobně přiletíte na letiště v Cancúnu. Přestože jste možná slyšeli, že v Cancúnu není nic zajímavého, máte-li čas, vyplatí se zde strávit klidně jednu až dvě noci. Obzvlášť, pokud na Yucatán míříte poprvé.

V Cancúnu se seznámíte s typickou kuchyní v podobě tacos (ty tam mají opravdu lahodné), v Zóna Hoteliera se můžete skvěle vykoupat v moři a večer zajít do města na vychlazené místní pivo do restaurace nebo baru, kde potkáte místní obyvatele.

 

 V Tulumu sice můžete dělat totéž, ale počítejte s turisty na každém kroku. Tulum je totiž velmi oblíbenou destinací pro cestovatele z celého světa. A to nejen díky mezinárodní atmosféře ve městě, jehož domy jsou originálně a vtipně pomalované. Tulum nabízí špičkové možnosti k potápění, dlouhé pláže s bílým pískem, unikátní mayské ruiny na pobřeží a nedaleký krásný a osvěžují Gran Cenote (jeskyně s propadlým stropem a neuvěřitelně čistou podzemní vodou).

 

Karibské pobřeží

   Karibské pobřeží


Mayské ruiny Tulum a karibské pobřeží
Samotné město nadchne každého. Centrum je tvořeno jednou hlavní ulicí, jejíž obě strany jsou plné sympatických kaváren, restaurací, barů, levných jídelen i obchodů. Vydáte-li se touto ulicí směrem na sever, rovná silnice vás zavede až k parkovišti u mayských památek Tulum. Můžete jít pěšky, jet na kole nebo si vzít taxi.

Ruiny Tulum

   Ruiny TulumV těchto starobylých ruinách nenajdete tak majestátní památky ohromujících velikostí jako třeba v Chichen Itzá nebo Palenque, ale celkově toto místo, díky tomu, že je na pobřeží, vytváří velmi přívětivou a okouzlující atmosféru. Součástí ruin je také malá pláž, která však, alespoň když jsme místo navštívili nedávno my, byla nepřístupná. Dejte si pozor na jednu věc: v těchto ruinách není moc stínu, takže se můžete lehce spálit. Vezměte si něco na hlavu a hodně vody. Ruiny jsou opravdu vyprahlé a téměř bez stromů. To vám však umožní pozorovat různé druhy varanů, kteří se tu na kamenech vyhřívají na sluníčku.

 Kousek od ruin se nachází krásné dlouhé pláže, takže není nic lepšího, než se po kulturním obohacení zajít osvěžit do moře. Na tulumských plážích najdete bary i masérky, takže o zábavu bude jistě postaráno. V Tulumu operuje spousta potápěčských center, které nabízí kurzy  začátečníkům i organizované výlety do krásných hlubokých vod  Karibiku pro pokročilejší potápěče.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Článek o yucatánské kuchyni si přečtěte zde.

 


Gran Cenote

Co stojí ještě v okolí za návštěvu, je rozhodně Gran Cenote, nacházející se několik kilometrů od města Tulum. Opět máte na výběr kolo, taxi nebo chůzi. Gran Cenote je překrásný vápencový závrt, který se vyznačuje neskutečně průzračnou vodou. Žijí zde malé rybičky, které, pokud se nebudete hýbat, vám budou jemně ohryzávat nohy, a také se zde prohání vodní želvy. Gran Cenote se skládá ze dvou částí mezi kterými můžete proplouvat nízkou a širokou jeskyní, ve které je velmi dobře vidět, a ve které na stropě hnízdí netopýři. Voda v tomto cenotu je celkem studená, ale věřte, že za to budete velmi rádi.

 

Gran Cenote

   Gran CenoteAť už je vaším koníčkem cokoliv, své vyžití si tady jistě najdete a možná své koníčky obohatíte o nějaké nové.

Autor článku a fotek: Eva Bicanova

 

Další články z této oblasti:

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Campeche, yucatánské město plné barev

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 16.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.