Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Vše, co byste měli vědět o Štrbském plese

Štrbské pleso je pro odborníky morénové ledovcové jezero, ale pro většinu návštěvníků Vysokých Tater je to prostě romantické jezero, obklopené vysokými horskými vrcholky, po němž se mohou projet na lodičkách a kochat se dle chuti překrásnými výhledy.

 

 

 

 

I plavba na tomto jezeře je příjemným zážitkem, vždyť se projíždíte v nadmořské výšce téměř 1350 m. Navíc samotné jezero dosahuje hloubky 20 m, takže je zapotřebí být opatrní a dbát pokynů místních zaměstnanců, kteří návštěvníkům spolu s půjčenou loďkou předají i potřebné informace o tom, kam se ještě mohou vydat a kam už není povoleno zajíždět.

 

 

Ani v zimě není jezero opuštěné. Průměrná teplota vody u hladiny dosahuje 6°C, není tedy divu, že jezero je zhruba polovinu roku zamrzlé a v zimě se zde tedy dá docela dobře bruslit.

Okolí jezera je lemováno řadou chat, restaurací a hotelů, vždyť se nacházíte v nejvýše položené osadě Slovenska a hlavě v centru Vysokých Tater. Dát si zde můžete některou z místních specialit, například proslulé halušky či knedlíky.

 

 

Osada Štrbské pleso je vyhlášeným turistickým střediskem, kde to jedním slovem žije, a to v létě i v zimě. Navíc je Štrbské pleso výchozím bodem pro mnoho turistických tras, z nichž tou nejznámější je asi výlet na vodopád Skok.

 

 

Vodopád Skok je tak proslulým místem, že asi nenajdete turistu, který by se zde při své návštěvě nepodíval. A opravdu to stojí za to. Odměnou je překrásný pohled na proudy vody, padající z vrcholku hor. Dojít se sem dá poměrně pohodlně za necelé dvě hodinky, proto sem míří denně doslova davy turistů. Výhodou je, že se sem mohou vydat rodiny i s dětmi, které si jinak na náročnější túry netroufnou.

 

 

Cestou se nabízejí nádherné pohledy na tatranské vrcholy i do okolní krajiny, pak vás kroky vedou kolem potoky, prakticky až k vodopádu. Už z dálky návštěvníci slyší hukot vodopádu, a když příjdou blíž, okouzlí je pohled na vodopád, padající po skále do jezírka dole. Tam se v teplých dnech mohou turisté osvěžit chladnou vodou.

 

 

Navíc nad vodopádem se nachází známé Pleso nad Skokom, kam se ovšem vydají spíše ti fyzicky zdatnější, protože cesta sem je lehce obtížnější. A kdo chce, ten může pokračovat přes Bystrou lávku až do Mlynické doliny.

 

 

Projít se kolem zdejšího plesa je v podstatě „povinnost“ návštěvníků, ale romantické duše mohou zamířit i kousek mimo hlavní trasy, k takzvaným Jazierkům lásky. Původně to byly Štrbské rybníky, které se kdysi využívaly pro chov pstruhů. Dnes zde najdete chodník a lavičky a zajdou sem spíš náhodní turisté nebo zamilované páry, které zde mohou posedět v klidu a stranou od davů lidí, na které zde jinak narážíte prakticky na každém kroku.

 

 

V zimě je hlavním lákadlem místní lyžařský areál FIS, takže nadšení lyžaři si zde přijdou na své. Navíc se zde nachází i stanice sedačkové lanovky, vedoucí až k Chatě na Solisku.

 

 

Kdo viděl známý český film Anděl na horách, ten ví, že lyžování na Solisku je jen pro ty nejlepší. Nicméně nejen sjezdaři, ale i běžkaři si zde najdou své, protože okolí Štrbského plesa je protkané řadou upravených běžkařských tratí.

Lyžařské podmínky jsou více než skvělé. Běžně je zde totiž k dispozici více než 9 km zasněžených sjezdovek a cca 26 km běžkařských tras.  Nechybí ani možnost tolik oblíbeného nočního lyžování.

 

 

Kromě sportovního vyžití je Štrbské pleso i místem, kde se po celý rok koná řada zajímavých kulturních a společenských akcí. Koneckonců život na Štrbském plese má bohatou historii, protože pro turisty zde byly první chaty vybudovány již na konci 19. století.

 

 

 

Půvab a kouzlo tohoto místa bylo, a do dnešní doby stále je, velkým lákadlem i pro filmaře. Kromě již míněného Anděla na horách se zde natáčely i populární indiánky, jako Velký had. No a někteří si mohou pamatovat i seriál Spadla z oblakov a z posledních let lze zmínit například Román pro muže.

Autor: P.U.

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

Skanzeny na Slovensku - zpět do historie

Slovenské lázně Velký Meder

Nejvyšší hora Slovenska

Kam na Slovensko: oravský Zuberec

Pohádkový svět slovenských jeskyní

Spišský a Oravský hrad

10 nejzajímavějších míst Bratislavy

10 největších jezer na Slovensku

 

 

logo

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!