Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Dam, náměstí jež vzniklo z hráze

Dříve než vás pozvu k návštěvě hlavního města Nizozemska Amsterdamu a náměstí Dam, dovolte mi nejprve několika řádky tuto zem představit a přiblížit.

 

Nizozemsko

(Nederland – nízká země) na východě hraničí s Německem, jižní hranice je společná s Belgií a zbytku země omývá břehy Severní moře. Pevninu tvoří úrodné pobřežní nížiny – Nizozemci zpevnili mořské břehy, vytvořili písečné valy a přesypy, postavili hráze a odčerpali vodu - poldery; po odvodnění získávají úrodná pole.

 

 

Na jihu a východě se sem tam vyskytuje mírná pahorkatina. O nadmořské výšce nemůže být řeč, nejvýše položené místo Vaalserberg má 321 metrů nad mořem. Mnohé zdejší obce mají spíše několik metrů pod úrovní moře. Téměř celá země je protkána řekami, jezery, kanály a mořskými zálivy.

Samostatné Nizozemsko (Holandsko, Nizozemí) existuje od roku 1890. V zemi žije asi 17 milionů obyvatel, v demografickém složení: Nizozemci a původní menšiny Frísové a Němci. Statistika z roku 2016 uvádí, že 3,8% populace je imigrantského původu. Úřední jazyky jsou nizozemština a fríština. Nizozemsku patří šest ostrovů v Karibiku – Nizozemské Antily.

 

 

Nizozemsko je království, lépe řečeno konstituční parlamentní monarchie, v čele s králem Vilémem Alexandrem Oranžským; s dvoukomorovým parlamentem a parlamentním systémem „trias politica“, kde je moc rozdělená do tří stupňů:

 • zákonodárná moc: (Staten-Generaal) horní a dolní komora - vláda; král a ministři
 • výkonná moc: Král a Rada ministrů s Radou státu (Raad van State) jako poradním orgánem
 • soudní moc: král jmenuje soudce na celý život

Vláda ani královská rodina nesídlí, jak by se dalo předpokládat, v Amsterdamu, nýbrž v Haagu.

 

          Zajímavosti:

 • povinná školní docházka je již od 5 let; většina dětí však už od 4 let navštěvuje přípravný ročník
 • Keukenhof – Zahrada Evropy - největší květinový park v Evropě  
 • FloralHolland – největší aukční trh květin na světě
 • Rotterdam – největší přístav v Evropě
 • největší produkce tulipánů v Evropě                                 
 • nejběžnějším dopravním prostředkem je kolo                

 

Amsterdam

Představte si, že v centru Amsterdamu, hlavního města Nizozemí, v místech, kde se nyní nachází ulice Roklin, náměstí Dam a ulice Damrak, tekla původně řeka Amstel! Říkáte si, kam se asi poděla?

V 15. století zde byla vybudována hráz - snad z důvodu snazšího obchodování nebo k ochraně před rozvodněním; tu obyvatelé postupně rozšiřovali a říční koryto zasypávali, až zde vzniklo náměstí s přilehlými ulicemi místo říčního kanálu.


Náměstí Dam

Náměstí Dam je centrem Amsterdamu, a to nejen geograficky. Je středem veškerého dění ve městě. Život tu doslova pulsuje…

 

Náměstí Dam (Dam Square), zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Sem se sjíždějí turisté a návštěvníci města, místní obyvatelé se tu scházejí k oslavám i k dalším veřejným akcím.

Na náměstí Dam je příjemné stejně tak posedět, jako procházkou obejít všechny zdejší památky. A že jich tu je!

 

 

 • Královský palác – sídlo královské rodiny; velmi honosná budova, v době svého vzniku byla považována za osmý div světa
 • Nieuwe Kerk – Nový kostel, zasvěcený svaté Marii a Kateřině – stavba ve stylu pozdní gotiky; dnes využíván jako korunovační chrám a ke svatbám členů královské rodiny
 • Národní památník obětem II. světové války – hlavním prvkem památníku je bílý kuželovitý sloup, vysoký 22 metrů; každý rok se tady koná 4. května pietní obřad jako vzpomínka na padlé
 • Muzeum voskových figurín Madame Tussaud
 • Beurs van Berlage Museum
 • Begijnhof

 

Národní památník, a nalevo Hotel Krasnapolsky na náměstí Dam

 

  Hotel Krasnapolsky se nachází v samotném srdci Amsterdamu, na okraji slavného náměstí Dam a naproti královského paláce. Hotel poskytuje kromě jiného velkou kavárnu a zimní zahradu. Rezervovat si zde ubytování můžete např. přes booking.com.

 

 

Převážná část staveb v Amsterdamu je vybudována na dřevěných pilotech (dřevo trvale ponořené ve vodě nehnije), neboť geologické podloží není ke stavbám příliš vhodné – jeho základem je písek a mokřady.

 

Ať už za památkami, nebo kvůli plavbě lodí po kanálech (grachtech), anebo jen nasát zdejší atmosféru, či z jiného důvodu -  každý, kdo tu jednou byl, sem určitě rád znovu zavítá.

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 


Čtěte také:

Amsterdam z jiného pohledu - vyhlídková plošina ...

Na skok do Amsterdamu a tipy co navštívit

Amsterdam - Benátky severu

Čínská čtvrť v Amsterdamu

Mapa metra v Amsterdamu

MHD v Amsterdamu

 

 

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 29.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.