Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Těšín, město na dvou březích řeky Olše

Na dvou březích řeky Olše (pol. Olza) se nachází města Český Těšín a Těšín (pol. Cieszyn). Tato města ležící na území Těšínského Slezska nedaleko pohoří Beskyd a hranic se Slovenskem. Český Těšín je třetím nejvýchodnějším městem v České republice.

 

 

Historie

Historie města je spojena s legendou o založení města, jež vypráví příběh tří bratří, Bolka, Leška a Těška, kteří se okolo roku 810 měli setkat u pramene, jenž byl později nazván studnou Tří Bratří. První písemná zmínka o Těšíně je v bule papeže Hadriána z 1155 roku. Vznik Českého Těšína má spojitost s rozpadem Rakousko-Uherska. 

 

 

Po první světové válce na území Těšínska došlo k sedmileté válce, která vyvrcholila v roce 1920 rozdělením města na část ležící v Československu (dnešní Český Těšín) a část ležící v Polsku (dnešní Těšín).

 

 

    Těšín (Cieszyn)

 

V Polsku se ocitla historická část města, úřady a kulturní střediska, v Českém Těšíně se nacházelo vlakové nádraží a průmysl.

 

 

       Náměstí ČSA

 

 

                  Mapa - openstreetmap.org

 

Památky

Za zmínku stojí Zámecká hora, nacházející se v Těšíně. Jedná se o komplex historických památek, mezi které patří Piastovská věž, vysoká 29 metrů a vystavěná v gotickém slohu, pozůstatky hradeb, hladomorna a rotunda svatého Mikuláše z 11. století. V Těšíně se rovněž nachází náměstí z 15. století, židovský hřbitov, kláštery a kostely.

 

 

Mezi památky nacházející se po české straně Olše počítáme náměstí ČSA s novorenesanční radnicí, židovskou synagogu na Božkově ulici, Muzeum Těšínska, park Masarykovy sady s budovou bývalého gestapa, nyní sloužící jako finanční úřad. Těšínská Tiskárna založena v roce 1806 patří mezi nejstarší tiskárny v České republice.

 

        Řeka Olše

 

Díky Schengenské dohodě byly zrušeny hraniční přechody mezi městy. Města Těšín a Český Těšín jsou zapojeny po projektu euroregionu „Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński. Obě města spolupracují na organizaci různých festivalů a akcí, třeba filmové přehlídky „Kino na hranici", Svátku Tří Bratří, festivalu vokální hudby „Viva il Canto", Těšínského jazzového festivalu a jiných.

 

   Rotunda sv. Mikuláše na Zámecké hoře

 

  Hotely v Českém Těšíně  
 

Hotel Central

Cena na noc pro dva - 1 050 Kč
 

Hotel Pod Zelenou

Cena na noc pro dva - 1 023 Kč

  Hotely v Polském Těšíně  
 

Hotel Cieszyński Centrum

Cena na noc pro dva - 632 Kč
 

Hotel Wyższa Brama Cieszyn Centrum

Cena na noc pro dva - 522 Kč

 

Těšín (ulice Głęboka)

 

Kultura a volný čas

Obě města skýtají zajímavé možností trávení volného času. Můžete navštívit jedno z mnoha muzeí, ať už muzeum Těšínského Slezska, protestantství, tiskařství.

Po obou stranách řeky Olše nalezneme galerie, kina, divadla a kulturní střediska. Pro sportovní nadšence jsou dostupné pěší zóna a cyklistická trasa podél obou břehů Olše, zimní stadiony a sportovní haly. K romantickým procházkám vybízí nábřežní promenáda zvaná Těšínské Benátky. Mnoho kaváren a restaurací vybízí k příjemnému posezení s přáteli.

 

 

Český Těšín a Těšín skýtají rovněž široké možnosti v oblasti vzdělávání, dostupná je pestrá škála středních škol, a na polské straně nalezneme také vysokou školu - pobočku Slezské univerzity s fakultou etnologie a pedagogických věd a fakultou umění.

Města Český Těšín a Těšín rozhodně stojí za návštěvu, svou specifickou atmosférou okouzlí nejednoho návštěvníka.

Autor: Katarzyna Nogolová
   
   Čtěte také:

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Zakopane: populární turistické středisko najdete v ...

Na hory do Tater třeba do Zakopaného od 150.- Kč

Severní polské městečko Miedzyzdroje

Pohádkové město Vratislav

Tři dny v Krakově

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.