Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Piemont: oblast hor, jezer ale i vína

Oblast Piemont s rozlohou přes 25 tisíc km2 zaostává jen o kousek za největším  italským regionem, Sicílií. Dále se dělí na osm provincií, z nichž jednou je i dějiště dvacátých zimních olympijských her, Turín. Právě město  aut, ve kterém sídlí automobilka Fiat, je i hlavním městem celého regionu.

Samotný název regionu pochází z italských slov piede di monti, tedy úpatí hor. Odkazuje tak na fakt, že region, jenž hraničí se Švýcarskem a Francií, je ze třech světových stran obklopen mohutnými Alpami. V Kottických Alpách pramení i řeka Pád, největší řeka v Itálii.

 

 

Na jihu oblasti pak naopak narazíte na vinice, rýžová, a také obilná pole. Společně s Toskánskem je Piemont nejvýznamnějším regionem v produkci kvalitních  vín. Kromě vína je ale oblast velmi významná i v produkci rýže, a to v evropském měřítku.

 

     Mapa regionu, zdroj - openstreetmap.org

 

Pro Piemont jsou ale typické i bílé lanýže, především z města Alba, které se zde konzumují většinou jako součást omelet. Lískové oříšky, houby či sýr gorgonzola z města Novara a další. Všechny tyto pochutiny jsou pro oblast charakteristické. Ve městě Bra, na jihu Piemontu, se každoročně koná tradiční festival sýrů. A právě pro vyhlášenou kuchyni se Piemont v poslední době stal oblíbeným cílem turistů, kteří sem dříve mířili spíše za horskou turistikou.

Oblíbené turistické trasy vedou například alpským údolím Valle Varatia kolem řeky Varatia nebo přímo údolím kolem řeky Pád, kudy se dá dojít až k samotnému prameni řeky. V údolí největší italské řeky se navíc nachází více než 600 tras na lezení, které jsou různé obtížnosti. Nabízí se i spousta vrcholů, ze kterých se naskytne nebývalý pohled na okolí. Vystoupat se dá například na horu Pian del Re (2 020 m. n. m.) či na horský průsmyk Col de Tende (1 871 m. n. m.), jenž je hranicí mezí Itálií a Francií.

 

 

Turistickým lákadlem oblasti je ale také světoznámé jezero, zasahující ze sousedící Lombardie, Laggo Maggiore, a také Lago d’Orta či Lago di Viverone. Průzračná voda rozprostírající se uprostřed nádherné krajiny zkrátka uchvátí každého. U jezer si své najdou i příznivci sportu jako je jachting, surfování či jízda na vodních lyžích.

Mezi další zajímavá místa patří i město Alessandria, proslulé především svými termálními lázněmi. Pramen Acqui Terme ulevuje například při respiračních onemocněních a má 75 °C.

 

      Hotely v této oblasti

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Oblasti Itálie

 

Seznam letišť v Itálii

 

Pět největších jezer v Itálii

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.