Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce královským městem Nin

Městečko Nin se nachází 16 km od historického města Zadaru a patří mezi hojně vyhledávaná letoviska. Jedná se o jedno z nejstarších měst jadranského pobřeží, které zaujme nejen svou historií, ale také přírodním a kulturním bohatstvím. Často je označováno jako královské město, neboť se jím několikrát ve své historii opravdu stalo.

 

 

Leží na ostrůvku v laguně, který je spojen s pevninou dvěma kamennými mosty, jejichž vznik sahá do 16. století. Kromě dalších architektonických pokladů město láká svými 8 km dlouhými písčitými plážemi, které se právem řadí k těm nejlepším na celém jadranském pobřeží. Nin je město čítající zhruba 1500 obyvatel a slibuje klidnou, leč neméně zajímavou dovolenou.

 

   
                                      Počasí v této lokalitě
   

 

 

 

Kulturní památky

Původní název města Nin byl Aenona, v té době byl ještě střediskem ilyrského kmene Liburnů. Největšího rozkvětu Nin dosáhl v 9.–11. století, kdy se stal biskupským sídlem a občasným sídlem chorvatského krále.

Od 14. století byl Nin součástí benátského panství, což mělo vliv na jeho budoucnost – ve válečných konfliktech mezi Benátkami a Tureckem došlo k jeho zničení a znovuvybudování města se podařilo na přelomu 17. a 18. století. Město už nikdy nedosáhlo takového rozmachu, spousta historických památek byla zničena. Přesto některé zůstaly a stojí za zhlédnutí.

Jednou z nejznámějších památek je tzv. nejmenší katedrála Evropy – jedná se o kostelík sv. Kříže (Sveti Križ) z 11. století, který se nachází poblíž místa, kde pravděpodobně stával královský palác. Ač je to stavba velice malá, překvapí svou monumentalitou a o jejím naklonění levé stěny vám rádi tamější průvodci řeknou více.

Navštívit byste rozhodně měli i Biskupský palác (dnes se jedná o faru) a kostelík sv. Anselma (Sveti Ansel či Anzelm). Obě stavby se nachází na místě, kde kdysi stávala románsko-gotická katedrála se zvonicí a klenotnicí.

Další významnou stavbou je poté kostel sv. Amborže (Sveti Ambroz) z 10.–11. století.

Za zmínku taktéž stojí i opevnění města, které ale dnes nabízí pouze pozůstatky, přesto stojí za zhlédnutí, např. tzv. Horní brána (Gornja vrata). Z římských památek stojí za zmínku zřícenina Dianina chrámu a amfiteátru.

 

   
  Tip na ubytování/apartmán:  Apartments 031  Cena na noc pro tři - 1 131 Kč
   

 


Přírodní zajímavosti

Co k městečku Nin bezesporu patří, je jeho léčivé bahno (peloid), které se nachází na několika lokalitách v ninské laguně. Léčivé bahno příznivě ovlivňuje poruchy pohybového aparátu, hojně se využívá při léčbě nervových onemocnění, své místo má v antistresovém relaxačním režimu.

Nin je proslulý také těžbou soli. Dokladem jsou toho ninskoj solani, které můžete v rámci výletu navštívit, a podívat se tak do zajímavé historie tohoto městečka.

Důvodem, proč je Nin tak hojně navštěvovaný, jsou jeho pláže s velmi pozvolným vstupem do moře, což uvítají především rodiny s dětmi. Nin nabízí několik pláží, přičemž nejznámější je Královnina pláž (Kralijičina plaža) táhnoucí se od ninské zátoky směrem na západ a čítající cca 5 km. Název je nasnadě – údajně se na tuto pláž chodila koupat královská rodina, která oceňovala především velké množství léčivého bahna, pozvolný vstup do moře a krásné okolí. Další známou pláží je pak Ždrijac.

 

 

  Mapa - openstreetmap.org

 

Tipy na výlet

Pokud se rozhodnete opustit brány města, máte na výběr z několika dalších zajímavých míst v okolí letoviska. Jedním z nich je blízké město Zaton, v němž určitě stojí za zhlédnutí pozůstatků římského přístavu a starověkého kostela. Využít zde můžete i pěkné oblázkové pláže měřící cca 1,5 km.

Uniknout by vám rozhodně neměl ani blízký Zadar, který nabízí velké množství památek až z 9. století. Navštívit můžete také ostrov Pag (se stejnojmenným městečkem Pag, které disponuje pěknou pláží umístěnou ve středu města a množstvím kulturně-historických památek) a ostrov Vir, který poskytuje úžasný výhled po okolí města a ostatních ostrovech.

 

 

  Autor: Lucie Němcová

 

 

 

Čtěte také:

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Seznam letišť v Chorvatsku

Placení v Chorvatsku

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.