Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Amsterdam - Benátky severu

AmsterdamPřed několika dny jsem se vrátila z poznávacího pobytu z Amsterdamu a chtěla bych se s vámi podělit o své zážitky, postřehy a dojmy a stejně dát pár užitečných rad těm, kteří chtějí navštívit hlavní město Nizozemska.

 

Letenky jsme si rezervovali a zakoupili ještě někdy na jaře, protože byly v nabídce za zcela výhodnou cenu 70 eur i zpáteční přes nízkonákladovou společnost EasyJet. V pohodě to postačí, protože samotný let trvá cca 90 minut.

Co se týče ubytování, to je zase lepší řešit později, protože ceny stále klesají, aby obsadili hotely všechny pokoje. My jsme si vyhledali a zakoupili hotel přes hotels. com, pobyt za čtyři noci na jednu osobu vyšel 150 eur.

 

 

Podotýkám, že to byl jeden z těch levnějších hotelů, protože ubytování v Amsterdamu je poměrně drahé. Závisí to i na tom, zda jste ubytováni přímo v centru, nebo na okraji města. My jsme měli hotel mimo Amsterdamu, v městečku / části / Hoofddorp, které je od Amsterdamu vzdáleno pár kilometrů. Šlo o síť hotelů Bastion, čili těch Bastion hotelů tam bylo několik. Co měli velmi dobře zorganizované, byla bezplatná přeprava z letiště do hotelu. Každých 30 minut jezdí Schiphol bus z letiště do hotelu.

Každá síť hotelů má své autobusy nebo mikrobusy označeny nápisem hotelu a odveze turisty přímo do hotelu. Z hotelu je to také rovnako - každou půlhodinu jezdí Schiphol bus na letiště. Z letiště se již snadno dostanete do centra Amsterdamu, vyplatí se koupit Amsterdam card, podle toho, jak dlouho plánujete být v Amsterdamu. My jsme byli 5 dní včetně cesty, čili plné tři dny na poznávání města a návštěvu muzeí a památek.

Ubytování na hotels.com

Nabídka hotelů na booking.com

 

Koupili jsme si Amsterdam card na 72 hodin za 75 eur, přičemž v ceně je vstupné do většiny muzeí jakož i doprava, která má označení GVB / to je vlastně veškerá městská doprava- tramvaje, autobusy, metro/. Samozřejmě, pokud jste v Amsterdamu kratší dobu, v nabídce jsou i Amsterdam card na 24 hodin za 55 eur nebo na 48 hodin za 65 eur. Ještě je i 96 hodinová za 95 eur. K tomu dostanete i mapku Amsterdamu spolu se seznamem všech muzeí, které máte v ceně té Amsterdam card.

Můžete si ji koupit buď přes internet / je tam nějaká sleva / a vyzvednout na letišti v turistických informacích, které jsou označeny GVB. My jsme si ji kupovali hned po příletu na letišti. Zajímavostí je, že při nástupu do jakéhokoliv dopravního prostředku / kromě aut samozřejmě / třeba přiložit danou kartu k takovému přístroji u dveří, který snímá kód karty, a také udělat totéž i při výstupu, jinak se vám dveře neotevřou. Dopravu mají na velmi dobré úrovni, autobusy, tramvaje, metro-všechny spoje chodí pravidelně, včas a každou chvíli, nečekáte téměř vůbec, jen přestupujete např. z jedné tramvaje do druhé.

 

     
     Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Amsterdamu, která stojí za to navštívit    
     

 

Amsterdamčané jsou typičtí tím, že téměř všichni jezdí po silnici koly, dokonce mají vyhrazené zvláštní cesty a semafory pro kola a malé skútry a musíte dávat velký pozor, abyste se nesrazily s kolem, protože se na vás valí z každé strany. Pro našince je to velký nezvyk a nějakou dobu to potrvá, než si na tento jejich styl jízdy zvyknete. Pro ně jsou kola natolik důležité, že si postavili pro ně garáže a budou stavět další, protože kol přibývá. Jezdit autem po Amsterdamu se velmi nedoporučuje, zejména cizincům, protože ačkoli mají cesty ve velmi dobrém stavu, ale snadno se můžete ztratit v spleti tolika jízdních pruhů. No a také mají klasické zácpy, což obírá o čas, proto volí raději jízdu kolem.

 

Amsterdam

 

Pokud navštívíte Amsterdam, určitě byste neměli obejít Stedelijk Museum / Městské muzeum /, kde najdete krásná umělecká díla od slavných nizozemských malířů, jako byli Van Gogh či Rembrandt. Kromě toho si zde můžete prohlédnout různé předměty - vize do budoucnosti. Hned vedle Stedelijk Musea se tyčí Van Goghovo muzeum, které musíte určitě vidět. Je to obrovský kolos se třemi patry, na které si třeba vyčlenit čas alespoň dvě hodiny určitě / nám prohlídka zabrala téměř tři /. Škoda jen, že v tomto muzeu je přísný zákaz focení a natáčení, můžete se kochat jen pohledem. Potají fotit / ani mobilem / raději nezkoušejte, v každé místnosti je strážník, který se zaměřuje právě na to focení, aby se vám nestalo, že vás vykážou z muzea. Tyto dvě muzea jsme navštívili v jeden den a měli jsme co dělat, abychom stíhali do závěrečné. Muzea jsou tam většinou otevřeny do 17.00 nebo 18.00.

 


Holandsko

Mohlo by vás taky zajímat článek:

Holandsko - země tulipánů a sýrů, ale také malé Las Vegas, k přečtení zde


 

Další den jsme si "oběhly" město, porozhlédli památky, budovy zvenku, navštívili jsme Oude Kerk, nejstarší zachovanou stavbu Amsterdamu. Nachází se v části De Wallen, která je známá jako čtvrť červených luceren. Obklopuje ho prstenec nevěstinců, známý jako Red Light District. Je to proslulá čtvrť prodejců marihuany a prostitutek, které se nabízejí a lákají muže přímo v okně či výkladu / nedoporučujeme je fotit /. Během dne je to bezpečné místo, ale určitě neriskujte návštěvu Red Light District ve večerních či nočních hodinách.

 

Mapa

Mapa: openstreetmap.org

 

Za pohled stojí i velkolepý Královský palác, který dnes slouží jen k jisté slavnosti a inaugurace. Hned vedle něj se nachází Muzeum Madam Tousand / Muzeum voskových figurín /, které jsme nenavštívili, neboť toto muzeum není bohužel v seznamu Amsterdam card a vstupní třeba platit zvlášť / cca 15-17 eur /.

Navštívili jsme Muzeum židovské kultury - historie, které vypovídá o historii Židů v Nizozemsku od počátku až po válku, poválečné období, zachycuje i současnost.

 

Amsterdam

 

Neděli jsme si vyčlenili pro návštěvu Rijk Musea / Národního muzea /, které je pýchou Amsterdamu. Ukrývá nádherné umělecká díla, které jsme tentokrát fotit mohli. Vstupné do tohoto muzea není však zahrnuto v Amsterdam card, ale pokud ji máte, tak je sleva na vstupním 2,50 eur, čili zaplatíte místo 17 eur 14,50 eur.

Zůstalo nám ještě trochu času, tak jsme ho vyplnili návštěvou muzea tulipánů, ale popravdě, čekali jsme něco víc od tohoto muzea-bylo totéž zklamání. Ale možná někomu by se prohlídka líbila, takže nechci nikoho odrazovat ani znechucovat, je to můj subjektivní názor.

 

 

V poslední den - den odletu se už toho nedá mnoho stihnout resp. závisí to také na tom, kdy máte čas odletu. My jsme odlétali 13.40, a jelikož alespoň 1, 5 hod. před odletem třeba být na letišti, tak jsme v tento den už nic nepodnikali. Ale návštěva Amsterdamu stála za to! Doporučuji každému, koho tato země láká a chtěl by ji navštívit, aby neváhal. Vyplatí se investovat do tohoto pobytu, protože město tulipánů má opravdu co nabídnout každému návštěvníkovi. Nedá se sice za tři dny vidět úplně všechno, ale pokud si předem uděláte program a určíte svůj cíl, tak určitě nebudete zklamáni.

 

Amsterdam

Amsterdam Amsterdam
   

Co se týče stravování, tak jídla jsou zde poměrně drahé, čili my jsme se stravovali z vlastních zásob, které jsme si přinesli s sebou.

Kávička v Nizozemsku je chutná, cenově kolem 2,60-2,80 eur, podle toho, jakou si objednáte a také i podle velikosti. Když to v závěru shrnu, tak nás tento poznávací pobyt v Amsterdamu na čtyři noci a 5 dní / s tím, že jsme přiletěli ve čtvrtek večer a odlétali jsme v pondělí kolem druhé odpoledne / vyšel na zhruba 350 eur. V ceně je letenka / 70 eur i zpáteční /, pobyt za hotel na osobu / 150 eur /, Amsterdam card na 72 hodin / 75 eur - je v tom městská doprava + vstupy do některých muzeí /, některá muzea nejsou v Amsterdam card, např. Rijk Museum, Museum Madam Toussand, takže pokud byste chtěli navštívit i tato muzea, tak si třeba připravit cca 30 eur na vstupy. No a samozřejmě, každý den jsme si poseděli při dobré a chutné kávičce, takže za tři dny to bylo kolem 8-10 eur a nelze zapomenout ani na suvenýry.

Natrefili jsme na dobrý bleší trh, kde jsme si mohli vybírat z množství suvenýrů za docela dobré ceny. Magnetka Amsterdamu se dá koupit za 2 eura, přívěsky jsou o něco dražší 3-4 eura, přívěsky malých dřeváků, které jsou symbolem města, koupíte za jedno euro v různých barvách. A také magnetky i přívěsky tulipánů, bez kterých by nebyl Amsterdam pravým Amsterdamem.

 


Logo
Informace o letišti Schiphol (AMS) v Amsterdamu naleznete zde

 

Takže, pokud si to spočítáte, vyjde vás to na těch 340-350 eur s vlastní stravou. Kdo by se chtěl stravovat např. v hotelu, protože i taková je možnost, tak by ho pobyt vyšel určitě dražší. Amsterdam není levné město, le myslím si, že jsou mnohem dražší destinace, které nejsou možná tak přitažlivé a bohaté na památky jako právě hlavní město Nizozemska.

Pokud stále toužíte po návštěvě Amsterdamu, tak jděte balit kufry, protože Benátky severu už na vás netrpělivě čekají.

Autor: Marie Ondová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Passports to Life, Amsterdam

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Amsterdam, město tulipánů

Čtvrť červených luceren

Amsterdam z jiného pohledu - vyhlídková plošina

Čínská čtvrť

Letiště Schiphol (AMS)

Holandsko - země tulipánů a sýrů

Praha-Amsterdam za skvělých 1693 Kč!

Autobusem Regiojet do celé Evropy za 299 Kč

Levné ubytování v Amsterdamu od 73 Kč za noc

Městská doprava v Amsterdamu

Hlavní vlakové nádraží

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.