Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Palenque: mayské ruiny ztracené v džungli

Ruiny PalnquePokud vás fascinují mayské ruiny, Chichen Itzá pro vás jistě není pojem neznámý. Jedná se o nejslavnější ruiny v Mexiku, jejichž hlavní pyramida je považovaná za novodobý div světa.

Protože se jedná o ruiny nejznámější, můžete vzít jed na to, že kvůli velké turistické poptávce, na vás možná až takový dojem nezanechají, neboť vám ho zkazí davy lidí a prodejců všude v areálu.

Pokud vám mohu poradit, vydejte se na jih, do mexického státu Chiapas. Právě zde se totiž nachází úžasné ruiny stejného historického významu. A to navíc v místě, kam byste se před několika desítkami let jen stěží dostali. Můžete na ně vylézt a dokonce se podívat i dovnitř. Naskytnou se vám takové výhledy, že budete přemýšlet, zda náhodou nesníte. Vítejte v Palenque, ruinách posazených v divoké džungli.

 Ruiny, které si vzal prales


Mohutné chrámy Palenque obklopené džunglí jsou pravou perlou mayské kultury. Nachází se nedaleko živého města Palenque, které nabízí výborné ubytování i lahodnou yucatánskou kuchyni.

Dominantou města je velká kamenná hlava mayského vládce, umístěná právě na té křižovatce, kde se odbočuje ke kouzelnému mýtickému místu s ruinami Palneque.

 

Město Palenque a hlava náčelníka

 

Ruiny Palneque

 

Ruiny leží 8 km od města tam, kde začínají být vidět džunglí porostlé kopce. Zdaleka není odkryta celá oblast, která zabírá 15 km². Obdivovat můžete pouze střední část. Nejvyšší stavbou je Chrám nápisů, kde můžete nahlédnout dovnitř.

Vydáte-li se dál, dojdete ke skupině chrámů, na které můžete po mnoha schodech vylézt, čímž se vám naskytne neuvěřitelný pohled na celé odkryté území tohoto starověkého města. Jedná se o úžasnou podívanou, která vám dlouho, ne-li na vždy zůstane vryta v paměti. V lesích okolo Palenque prý stále žijí oceloti, vřešťani a tukani. Největšího zážitku určitě docílíte, vypravíte-li se sem brzy ráno, avšak před 8 hodinou vás sem nikdo nepustí.

Příjemné ochlazení ve vodopádu Misol-Ha

Kromě těchto úžasných ruin se můžete vypravit k jedinečnému vodopádu Misol-Ha, který nabízí více než příjemné ochlazení ve sladké vodě. Jedná se o unikátní podívanou a výhodou tohoto vodopádu je ta, že tudy vede cesta, kterou se dostanete za něj. Stojíte tedy pod skalním převisem, z kterého se přímo před vašimi zraky řítí proudy vody dolů. Cesta vede k malé jeskyni, na jejímž konci se nachází další malý vodopád.

 

Za vodopádem Misol-HaUbytování ve městě nebo v přírodě

Zázemí k výletu do ruin i k vodopádu vám poskytne stejnojmenné město, které se na první pohled může zdát nezábavné, ale vydejte se večer na náměstí. Možná budete mít takové štěstí jako já a zažijete jedinečný tradiční kulturní zážitek. Město je turistické, živé a poměrně levné.

 Pokud byste však chtěli i malému městu uniknout, můžete se ubytovat za jeho „branami“ ve směru k ruinám. Nachází se tam několik možností ubytování v krásné přírodě. Budete tak mít zážitek z ruin ještě podtržený pobytem v překrásné přírodě.

Autor článku a fotek: Eva Bicanová

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 Podobné články:

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Campeche, yucatánské město plné barev

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

 


 

 


Vložil/a: Daniel Česák 06.12.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.