Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak na nejvyšší hory Mexika

Stručná fakta

  • nejvyšší horou Mexika je Pico de Orizaba (v původním indiánském jazyce Citlaltépetl) s výškou cca 5.635 m. n. m., což ji činí 3. nejvyšší horou Severní Ameriky
  • všech pět nejvyšších mexických hor se nachází ve vulkanickém pásu Cordillera Neovolcánica ve středním Mexiku
  • druhou nejvyšší horou je slavný Popocatépetl (5.452 m. n. m.), který je však již od roku 1994 uzavřen pro velmi aktivní vulkanickou činnost.
  • dalšími třemi nejvyššími vrcholy jsou Iztaccíhuatl (5.286 m. n. m.), Nevado de Toluca (4.690 m. n. m.) a La Malinche (4.460 m. n. m.)
  • všechny vrcholy se nacházejí ve vzdálenosti do 150 km od hlavního města Mexico City, což z nich činí, zejména v sezóně a o víkendech, velmi atraktivní horolezecké cíle

 

Charakter hor

Kromě Pico de Orizaba, která je od hlavního města vzdálena asi 150 km, se všechny ostatní vrcholy nachází do vzdálenosti asi 100 km od Mexico City. Na Popocatépetl jsou výstupy pro jeho aktivní vulkanickou činnost dlouhodobě zakázány, proto bude z popisu vynechán.

 

 

Každý vrchol má svá určitá specifika, přesto mají několik věcí společných. Jedná se o neaktivní sopky a často vám budou výstup znepříjemňovat pohyblivá suťovisková pole. Jednoduše to lze popsat jako: dva kroky nahoru = jeden krok dolů. Všechny vrcholy leží dle mezinárodní horolezecké stupnice v extrémní nadmořské výšce. Proto hlavní věcí, na kterou se bude nutné před a během výstupů zaměřit, bude kvalitní aklimatizace.

Odkud a kdy vyrazit

K žádné z hor nevede přímé spojení, proto vždy budete řešit lehké komplikace s logistikou. Je nutné vždy počítat s alespoň dvěma autobusovými přestupy a následným hledáním místní dopravy přímo pod horou. To velmi usnadní alespoň základní znalost španělštiny.

 

 

Nejlepší období, kdy se na mexické nejvyšší hory vydat, panuje v období od zhruba poloviny října do konce března. Za úplně nejlepší období s nejstabilnějšími podmínkami a počasím je považován prosinec.

 

 

Výstup a výbava na La Malinche a Nevado de Toluca

Nejvhodnější je začít s nižšími vrcholy, tedy La Malinche a (nebo) Nevado de Toluca. Pokud nejste aklimatizováni z předchozích výprav, je více než vhodné strávit na hoře alespoň jednu noc, přestože je možné uskutečnit oba výstupy za jeden den. Na La Malinche vám poslouží jako dobrá aklimatizační základna Centro Vacacional IMSS Malintzi v nadmořské výšce 3.333 m. n. m., kam se dostanete dodávkami „colectivos“ z malého městečka Apizaco.

 

 

U Nevado de Toluca můžete využít chaty Posada Familiar v nadmořské výšce asi 3.600 m. n. m., nebo můžete pokračovat i výše do ubytovny Alberque Ejidal u vstupní brány do parku či přímo bivakovací boudy na dně kaldery u jezera ve výšce přibližně 4.050 m. n. m.).

 

 

Vrcholy jsou pokryté sněhem pouze několik týdnů v roce. Na ani jeden z nich nebudete potřebovat horolezeckou výbavu pro pohyb po ledovcích. Základem jsou dobré boty, dostatek teplého oblečení a výstup dosti usnadní trekové hole.

 

 

Výstup a výbava na Iztaccíhuatl a Pico de Orizaba

Na obě dostupné mexické pětitisícovky bude nutná předchozí aklimatizace. První část výstupu a charakter krajiny je velmi podobný výše uvedenému popisu u čtyřtisícovek, avšak ve vyšších polohách narazíte na ledovce, kde budete potřebovat minimálně cepín pro VHT a mačky. Je na zvážení sedací úvazek a lano na navázání, a to zejména u Pico de Orizaba. Za ideálních podmínek a dostatečných zkušeností to však není nutností.

 

 

Na Iztaccíhuatl se dostanete z městečka Amecameca opět colectivem či taxi na Paso Cortés a následně pešky či terénním vozidlem až ke koncovému parkovišti La Joya. Zde je možné stanovat nebo se ubytovat v jednoduchém ubytování 2 km před parkovištěm v Altzomoni lodge. Jediná další chata-bivak je až ve výšce zhruba 4.700 m. n. m. V okolí však není vůbec žádný zdroj vody, vše je nutné si donést na zádech. Na bivak dojdete z La Joya zhruba za 3 – 5 hodin, na vrchol je to od bivaku dalších zhruba 4 – 7 hodin.

 

 

Na Pico de Orizaba budete vyrážet z městečka Tlachichuca. Při dostatku peněz si můžete sjednat odvoz terénním vozidlem až do basecampu v podobě chaty Piedra Grande. Popřípadě můžete vzít taxík do poslední horské vesnice Villa Hidalgo a zbytek dojít. Na vrchol se vyráží kolem druhé hodiny ranní a cesta na vrchol vám zabere přibližně 8 hodin.

 

 

 

 

Podobné články:

Nejvyšší hora Evropy

Nejvyšší hora Slovenska

Kde leží nejvyšší hora Polska?

Kde najdem nejvyšší horu světa?

Jak se jmenuje nejvyšší hora jižní Ameriky?

Jak se nazývá nejvyšší hora Austrálie?

Chiapas: kouzelný stát v horách na jihu Mexika

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Rady a tipy na cestu do Mexika

Průvodce dopravou v Mexiku

Mexická měna

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.