Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Mount Everest

Foto, en.wikipedia.orgDíky nadmořské výšce 8 848 metrů se může honosit titulem nejvyšší hora na světě, a navíc neustále „roste”, z důvodu pohybu litosférických desek, protože ta Indická vyvíjí tlak na Eurasijskou, takže se celé pohoří zvyšuje. Leží konkrétně v Mahálangurském Himálaji. Ten byste našli v nepálském regionu Khumbu, na hranici s Čínou.

Jméno Mount Everest nosí po Siru Georgi Everestovi, britském geodetovi. Ten byl vůdčí osobností trigonometrického průzkumu Indie, nicméně horu samotnou prozkoumal a změřil až jeho následovník, Andrew Waugh. Tibetsky se jmenuje Qomolangma, tedy v překladu Matka světa.

 

Foto, en.wikipedia.org

By Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967 derivative work: Papa Lima Whiskey 2 [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Vůbec první lidé, kteří ji pokořili, byli v roce 1953 Edmund Hillary, novozélandský horolezec a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Tím prvním Čechem, jemuž se podařilo stanout na vrcholu, se stal v roce 1991 Leopold Sulovský, rodák z Nového Jičína, který se nyní angažuje v politice.

 

 

Mnoho horolezců se o výstup pokoušelo a zaplatilo tím nejcennějším, statistiky uvádějí, že Mount Everest si vybral svou daň na více než dvou stovkách životů. Smutný rekord však trochu překvapivě nedrží. Nejzrádnější je Annapurna, s úmrtností 34 %, její jižní strana je totiž pokládána za jeden z nejtěžších výstupů.

 

Foto, en.wikipedia.org

Kde se toto pohoří nachází? mapa

 


*Autor úvodní fotky - By Uwe Gille (talk · contribs) (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, IgeoNews

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejvyšší hora Polska

Nejvyšší hora Slovenska

Sněžka - nejvyšší hora u nás

Kde leží nejvyšší hora světa?

Smrk-nejvyšší vrchol Jizerských hor

Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku

Nejvyšší hora Šumavy

Nejvyšší hora jižní Ameriky

Nejvyšší hora Austrálie

Nejvyšší hora Rakouska

Nejvyšší hora Evropy

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.