Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Mount Everest

Foto, en.wikipedia.orgDíky nadmořské výšce 8 848 metrů se může honosit titulem nejvyšší hora na světě, a navíc neustále „roste”, z důvodu pohybu litosférických desek, protože ta Indická vyvíjí tlak na Eurasijskou, takže se celé pohoří zvyšuje. Leží konkrétně v Mahálangurském Himálaji. Ten byste našli v nepálském regionu Khumbu, na hranici s Čínou.

Jméno Mount Everest nosí po Siru Georgi Everestovi, britském geodetovi. Ten byl vůdčí osobností trigonometrického průzkumu Indie, nicméně horu samotnou prozkoumal a změřil až jeho následovník, Andrew Waugh. Tibetsky se jmenuje Qomolangma, tedy v překladu Matka světa.

 

Foto, en.wikipedia.org

By Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967 derivative work: Papa Lima Whiskey 2 [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Vůbec první lidé, kteří ji pokořili, byli v roce 1953 Edmund Hillary, novozélandský horolezec a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Tím prvním Čechem, jemuž se podařilo stanout na vrcholu, se stal v roce 1991 Leopold Sulovský, rodák z Nového Jičína, který se nyní angažuje v politice.

 

 

Mnoho horolezců se o výstup pokoušelo a zaplatilo tím nejcennějším, statistiky uvádějí, že Mount Everest si vybral svou daň na více než dvou stovkách životů. Smutný rekord však trochu překvapivě nedrží. Nejzrádnější je Annapurna, s úmrtností 34 %, její jižní strana je totiž pokládána za jeden z nejtěžších výstupů.

 

Foto, en.wikipedia.org

Kde se toto pohoří nachází? mapa

 


*Autor úvodní fotky - By Uwe Gille (talk · contribs) (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, IgeoNews

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejvyšší hora Polska

Nejvyšší hora Slovenska

Sněžka - nejvyšší hora u nás

Kde leží nejvyšší hora světa?

Smrk-nejvyšší vrchol Jizerských hor

Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku

Nejvyšší hora Šumavy

Nejvyšší hora jižní Ameriky

Nejvyšší hora Austrálie

Nejvyšší hora Rakouska

Nejvyšší hora Evropy

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!