Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Haarlem

Haarlem bychom našli v západní části Holandska. Město se rozkládá na řece Spaarne, přes níž se klene most Gravestenenburg. Jde o metropoli provincie Severní  Holandsko a dnes tu žije asi 150 000 obyvatel.

 

   
   

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC - Joel Crawford, Haarlem

 

Objevte dějiny Haarlemu

Má za sebou velmi pestrou historii, městský charakter nabylo rokem 1245. Současné historické jádro je velmi málo dotčené změnami, pro návštěvníky tak může být mnohem zajímavější než o mnoho turisticky známější Amsterdam.

Z památek stojí za zmínku například kostel sv. Bavona na Grote Markt, který je největší sakrální stavbou Haarlemu. Vznikat začal již ve 14. století, původní koncept odpovídal duchu gotiky. Kostel je zasvěcený patronu města sv. Bavonovi.

Druhou pozoruhodnost města představuje rozhodně i zdejší radnice. Ta byla vystavěna v 17. až 18. století.

Typické panorama Haarlemu pak utváří Molen de Adriaan neboli Adriaanin mlýn pocházející z 18. století, který však musel být po ničivém požáru v polovině 20. století do původní podoby zrekonstruován. V jeho interiérech je v současné době zaznamenána historie práce mlynářů. Přestože je stavba stále pro svůj původní účel funkční, coby mlýn se již nevyužívá.

 

 
Nejbližší letiště - Amsterdam Shiphol (AMS), leží cca 23 km od města Haarlem
 

 

 

Když vás políbí múzy

Historie ve tváři Haarlemu však nenechala pouze četné architektonické perly. Město také proslulo jiným artiklem, jímž jsou květiny. Díky dlouhé tradici pěstování tulipánů se mu ostatně začalo také přezdívat Bloemenstad čili květní město.

Haarlem si pro jeho unikátní atmosféru oblíbilo i mnoho umělců. Svá díla tu stvořila řada významných malířů jako například proslulý portrétista Frans Hals a Jacob van Ruisdael. Na svou múzu čekali v Haarlemu rovněž architekti Lieven de Key či Jan Steen.

Kdo ví, zda na ně neměl nakonec tak trochu vliv i další místní produkt, jímž je pivo. Severní Holandsko je ostatně krajinou doslova pěnivému moku zaslíbenou. Originální pivo se nazývá Jopenbier.

 

  Tip na hotel:  Stayokay Haarlem Cena na noc pro dva - 1 898 Kč

 

Kam v Haarlemu za zábavou

Tradiční hospůdky a bary se tu ostatně ve velké míře udržely dosud.

Vzhledem k tomu, že v Nizozemí je legální konzumace marihuany, najdete i v Haarlemu rozesety v hojném počtu charakteristické coffee shopy. Byť i v této zemi dochází ke snahám o jejich omezování a regulaci působení.

Nejvíce se těmto podnikům daří zejména v lokalitách Riviervismarkt, Kleine Houtstraat a Botermarkt, pokud stojíte o jejich podrobnější zmapování, kupte si průvodce Cannabis Cruise. Tím nejstarším cofee shopem ve městě vůbec je Het theehuis.

 

 

Centrum města reflektuje i status důležitého nákupního střediska. Dodnes se tu pořádají trhy, které mají tradici trvající už několik stovek let. Sortiment je na nich poměrně pestrý – oblečení, umělecké předměty i jídlo. Za ochutnání stojí především sýry a  ryby. Hlavní nákupní ulicí je Grote Houstraat.

 

                                         Zajímavá muzea
Archeologisch Museum Haarlem Archeologické muzeum

www.archeologischmuseumhaarlem.nl

Teylers Museum

Historické muzeum

www.teylersmuseum.nl/nl

Frans Hals Museum

Umělecká díla

www.franshalsmuseum.nl/nl

 

Nizozemský Haarlem dal jméno i americkému Harlemu, čtvrti v New Yorku, kterou založili právě holandští osadníci.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Holandsko - země tulipánů a sýrů

Amsterdam z jiného pohledu - vyhlídková plošina ...

Čtvrť červených luceren v Amsterdamu

Průvodce - Utrecht

Průvodce - Zandvoort

Gouda-povídání nejen o sýru

Doba letu do Nizozemí (Amsterdamu)

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.