Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Přehled největších sopek světa

Každoročně k sobě přitáhnou řady zvědavých turistů, u nichž vzbuzují zájem. Největší sopky světa ale zároveň způsobují špatné spaní těm, kteří bydlí v jejich bezprostřední blízkosti. Když se totiž sopka probudí, ohrožuje všechny a všechno okolo. Které sopky patří k těm největším na světě?

 

 

 

 

Sopka Cotopaxi v Ekvádoru měří 5 897 metrů

Od roku 1783 o sobě dala sopka Cotopaxi v Ekvádoru vědět nejméně padesátkrát a není proto divu, že u místních obyvatel vzbuzuje sopka tyčící se do výšky 5 897 metrů nemalé obavy. Sopka se nachází uprostřed stejnojmenného národního parku a je součástí řetězu sopek kolem pacifické desky. Na její vrchol se vydávají pouze zkušení horolezci.

 

Pohled na Cotopaxi

 

Mount Rainier je na seznamu nejnebezpečnějších sopek světa

Stále aktivní sopka Mount Rainier se nachází v Americe poměrně nedaleko města Seattle a bez nadsázky patří mezi nejnebezpečnější sopky na světě. Je to hlavně její velká nadmořská výška přes 4 392 metrů, která vzbuzuje obavy. Její případný výbuch odborníci přirovnávají k výbuchu kolumbijské sopky Nevado del Ruiz v roce 1985. Tekoucí směs sopečného popela a úlomků ztuhlé lávy tehdy zavalila nedaleké město Armero a zadusila jeho obyvatele v době, když všichni spali.

 

Panorama Mount Rainier

 

Mount Rainier, pohled z mezinárodní vesmírné stanice

 

Sopka Mauna Loa na Havaji je pečlivě sledovaná

Mauna Loa, která se nachází na Havaji a tyčí se do výšky 4 169 metrů nad mořem, pokrývá až polovinu ostrova, vybuchla naposledy v roce 1984. Tehdy sopka chrlila lávu 20 dlouhých dní. Podobný scénář očekávají seismologové také v nejbližší době, protože pod povrchem sopky to aktuálně hodně vře. Týdně pod povrchem sopky tito odborníci zaznamenávají několik desítek zemětřesení.

 

Proudy lávy chrlila sopka v roce 1984, fotka z téhož roku

 

Sopka Fudži v Japonsku je zároveň nejvyšší horou v této zemi

Japonská sopka Fudži, která dosahuje výšky 3 776 metrů, naposledy vybuchla v roce 1707. Nachází se asi 100 km od Tokia, z kterého můžete při dobré viditelnosti na sopku dohlédnout. Není to jen sopka, nýbrž zároveň i nejvyšší hora Japonska, na kterou míří místní i turisté z celého světa. U Japonců se Fudži těší velké úctě. Ti věří, že se v hoře ukrývají posvátné síly, které je potřeba si předcházet. Kolem sopky se rozprostírá oblast pěti jezer, které činí pohled na jednu z největších sopek světa ještě atraktivnější.

 

Satelitní snímek sopky Fudži

 

Etna je druhou nejmohutnější sopkou v Evropě

Ve výčtu největších sopek na světě nechybí ani italská Etna, která se tyčí do výšky přes 3 357 metrů a stále roste. Nachází se na východním pobřeží Sicílie, je stále aktivní a v roce 2013 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Erupce sopky Etna, foceno z vesmírné stanice

 

Před zraky všech se ukrývá podmořská sopka Marsili

O pozornost nejspíš nestojí podmořská sopka Marsili v Tyrhénském moři, která se svými více jak 3000 metry od podmořského dna je bezesporu jednou z největších sopek na světě. Už jen zhruba 450 metrů zbývá, aby vrchol této sopky vykoukl nad hladinu moře.

 

Poloha sopky na mapě, zdroj: openstreetmap.org

Odkaz z přesnou polohou zde: Sopka Marsili

 

Italská sopka Vesuv je krásná a zároveň i pořád velmi nebezpečná

Už jednou, konkrétně v roce 79 n. l., sopka Vesuv nedaleko Neapole ukázala, že dokáže srovnat Pompeje se zemí. Tehdy to byl největší sopečný výbuch na světě, který zabil asi 2000 lidí. Od té doby si sopka drží svou pověst a láká k sobě řady turistů. Ani vy si nenechte ujít, až se budete nacházet poblíž Neapole, výstup na  její okraj vysoký přes 1281 metrů nad mořem a fascinující pohled do kráteru.

 

Pohled na Vesuv

 

Sopka Kilauea vybuchla poměrně nedávno

Další z největších sopek světa najdete na ostrově Big Island na Hawaii. Ačkoliv se sopka měřící 1247 metrů jevila mírně, o opaku místní přesvědčila poměrně nedávno, a to 3. května 2018. Tehdy výbuch sopky poničil stovky domů a krajinu změnil k nepoznání.

K největším a pořád velmi rizikovým sopkám na světě patří také sopka Merapi na Jávě (dosahuje nadmořské výšky 2 930 m a je pořád aktivní, naposledy sopka vybuchla v roce 2010 a následkem toho zemřelo 347 lidí) nebo také yellowstonský supervulkán Kaldera (dosahuje nadmořské výšky 2 805 m nad mořem, odborníci vypočítali, že jeho výbuch by zabil stovky tisíc  lidí a způsobil globální ochlazení a stmívání celé planety).

 

Silueta sopky

 

Autor: Andrea Nováková


 

 

     
    Čtěte také:
   

Seznam moří


 

Velké mořské zálivy


 

10 největších ostrovů světa

   

NEJVĚTŠÍ PRŮPLAVY A KANÁLY NA SVĚTĚ

     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.08.2022


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.