Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Stavovské divadlo

Stavovské divadlo, druhá scéna divadla Národního, změnilo několikrát svůj název. Původně se jmenovalo Hraběcí Nosticovo divadlo a po dobu socialismu Tylovo divadlo.

Tuto klasicistní budovu nechal vystavět hrabě František Antonín Nostic-Rieneck na Ovocném trhu, na Starém městě v Praze, a to jako scénu pro veřejnost, avšak se záměrem uvádět zde německou činohru a italskou operu.

 

Poloha divadla, zdroj mapy - openstreetmap.org, Google mapa, nejbližší metro - zelené A (Můstek), případně žluté B (Náměstí Republiky nebo Národní třída)

 

 

Činnost divadla byla zahájena 1783 a již o dva roky později byl původní repertoár divadla rozšířen o díla česká. Prvním byla veselohra s názvem Odběhlec od lásky synovské.

V roce 1787 zde vystoupil Mozart a sám dirigoval svou Figarovu svatbu. Protože Pražané přijali Mozarta i jeho dílo s nadšením, složit pro Prahu operu Don Giovanni, která byla v divadle uvedena ještě téhož roku.

 

 

Stavovské divadlo

Když v roce 1799 odkoupili divadlo od hraběte Nostice čeští stavové, změnil se název divadla na Stavovské. A od roku 1824 se tu začala pravidelně hrát česká představení. Roku 1826 byla uvedena první česká opera Dráteník, kterou složil hudebník, skladatel a dirigent František Škroup (Franz Johann Skraup). Poté se stal Škroup druhým kapelníkem Stavovského divadla a zasloužil se o uvedení dalších oper, mezi nimi i opery Richarda Wagnera. Od roku 1837 působil Škroup v divadle jako první kapelník po dobu celých dvaceti let. Nadále komponoval, především opery. Jeho nejvýznamnějším dílem je fraška na motivy Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“, v níž poprvé zazněla píseň slepého žebráka „Kde domov můj“, jež se později stala naší národní hymnou.

Od roku 1862 zde vystupoval pouze německý soubor a divadlo mělo zase nové jméno - Královské zemské německé divadlo a tak to zůstalo přes padesát let. V roce 1920 vtrhl do divadla a obsadil je rozlícený český dav a předal je do správy Národního divadla.

 

 

Tylovo divadlo

Po skončení II. světové války Stavovské divadlo zahájilo činnost českým představením, a to Lucernou Aloise Jiráska. A v roce 1949 dostalo opět nový název – Tylovo divadlo.

Koncem dvacátého století divadlo prošlo kompletní rekonstrukcí a ještě před jejím dokončením zde natočil Miloš Forman, v USA žijící český režisér a scénárista, několik filmových scén ke svému oskarovému filmu Amadeus. Od rekonstrukce divadlo disponuje moderním otočným jevištěm https://en.wikipedia.org/wiki/Estates_Theatre#/media/File:Stavovske_divadlo.jpg .

Po sametové revoluci byl divadlu vrácen název Stavovské a bylo zařazeno mezi národní kulturní památky.


Autor: Jaroslava Linková


 

Další divadla v Praze

Divadlo Ungelt  Divadlo Broadway  Divadlo Na Jezerce

Národní divadlo  Divadlo ABC  Divadlo Karlín Divadlo na Vinohradech

 

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 10.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.