Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Bavorsko, země pohádek

BavorskoVždycky jsem obdivovala pohádkový zámek Ludvíka Bavorského Neuschwanstein a toužila se tam podívat. No a sny si má člověk plnit, takže jsme se tam jednoho léta skutečně vydali. Kouzelných zámků je však v Bavorsku více, takže jsme se ubytovali někde napůl cesty mezi nimi v městečku Füssen.

 

 

 

 

 

Naše první cesta však vedla do bližšího místa, k zámku Herrenchiemsee. Je to pochopitelně také jeden z Ludvíkových zámků a přezdívá se mu bavorské Versailles. Je všeobecně známo, že Ludvík Bavorský byl velkým obdivovatelem Francie a Ludvika IV., takže stavěl zámky, kterými se mu chtěl přiblížit. Pro návštěvníky je to pak úžasný zážitek.

Herrenchiemsee je vlastně takovým zámkem na jezeře, alespoň pro mě. Stojí na ostrově uprostřed jezera Chiemsee a dostat se k němu můžete pouze na lodi, tedy kolesovém parníku z 20. let minulého století. Takže buď ráno vyrazíte časně, nebo si postojíte ve frontě ostatních turistů, stejně dychtivých se dostat ke svému cíli.  Jezero je plné lodí přepravujících návštěvníky z jednoho břehu na druhý.

 

Bavorsko

 

A když vystoupíte z lodi, můžete k zámku samotnému dojít buď pěšky, nebo se tam nechat stylově dopravit kočárem.

 

Bavorsko - koně

Bavorsko - koně

Bavorsko

 

Když se před námi objeví samotný Herrenchiemsee, tak na první pohled můžete být možná trošku zklamaní, protože zámek nepůsobí nijak grandiózním dojmem.

 

Bavorsko

 

Zato uvnitř je prostě nádherný, opravdu si připadáte jako v pohádce, ale fotografovat se tam nesmí. Každopádně se mi zatajil dech, a je obtížné popsat nádheru výzdoby i velkolepý dojem, který vyvolávají bohatě zdobené pokoje. A nezapomenutelný je i zrcadlový sál, který se zdá být nekonečný a údajně je ještě delší než ten originální ve Versailles. Z celého zámku je cítit honosnost a pýcha, a je až k neuvěření, že ho král Ludvík stavěl vlastně pouze pro sebe.

 

Bavorsko

 

Neméně zajímavý a působivý je okolní park, s mnoha kašnami, sochami a vůbec úžasnou architekturou.

Další den, cestou na Neuschsweistein jsme se zastavili ještě na zámku Hohenschwangau. Ten pravda nepatří mezi pohádkové zámky šíleného krále, ale je také úzce spojen s jeho životem, protože jde o místo, kde byl vychován.

Je to určitě velmi zajímavé místo, ale po zážitku z předchozího dne jsme už byli trošku rozmlsaní, a tak se nám Hohenschwangau zdál být spíše prostší. Ačkoliv na první pohled z vnějšku byl určitě zajímavější než Herrenchiemsee.

 

Bavorsko

 

Návštěvníky, stejně jako nás, určitě zaujmou malby vnějších zdí i posléze nádherně vymalovaný interiér.

 

Bavorsko

Čtěte také cestopis: Německo letem světem

Bavorsko

 

Tato výzdoba je původní podle návrhů Moritze von Schwindela. Původně býval letním a loveckým sídlem rodičů Ludvíka Bavorského, přičemž jeho matka zde vybudovala nádhernou alpskou zahradu.

 

Bavorsko

 

No a z Hohenschwangau je to coby kamenem dohodil na nejznámější bavorský zámek Neuschweistein. Ludvík II Bavorský jej nechal vybudovat prakticky naproti svému rodnému sídlu. Uchvacuje nejen svým vzhledem, ale také perfektně zvolenou polohou nad soutěskou Pöllatschlucht, a je odsud nádherný výhled do okolí, hory i zámek Hohenschwangau, který jsme navštívili před chvílí.

 

Bavorsko

Bavorsko

 

Jde o absolutně nejslavnější stavbu krále Ludvíka, který zde vybudoval mimo jiné úžasný pěvecký sál, zdobený výjevy slavných legend o siru Parsifalovi nebo o Svatém grálu.

Interiér, jak sám Ludvík napsal svému obdivovanému Richardu Wagnerovi, měl „ztělesnit pravého ducha středověkého německého hradu“. Témata z Wagnerových oper jako Tannhäuser nebo Lohengrin jsou také častými náměty nástěnných maleb. Je to jednoznačně neuvěřitelné místo s obrovským romantickým a pohádkovým duchem.

Paradoxem je, že místo, které užíval jediný člověk dnes prochází stovky ba tisíce turistů z celého světa. Někde ho nazývají také „hrad krále pohádek“.  A jednoznačně je to místo, které by měl navštívit každý milovník pohádkových příběhů.

 

Bavorsko

 

Mimochodem jeho vynikající napodobeninu jsme objevili v nedalekém Legolandu, sestavenou z kostiček dětmi tolik milovaného Lega.

 

Bavorsko

 

     
 

    Kam do Německa: Nechte se inspirovat a navštivte 10 míst která stojí za to vidět

 
     

 

Autor: P.U.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Zámek Neuschwanstein

Kam do Německa: 10 míst která stojí za to navštívit

Německo letem světem

Pohádkové Jezero Königsee

Orlí hnízdo

Praha – Mnichov letecky za 2 770 Kč

Mnichov - krásné město jen kousek za našimi ...

Krásné město Pasov na vás čeká jen kousek od ...

Řezno: Město plné kamene, kde koupíte nejlepší ...

Norimberk: město proslulé vánočními trhy

Last minute zájezdy do Bavorska - přehled

Letiště v Bavorsku

Města v Bavorsku

Jezera v Bavorsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.