Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Řecko     

Tip na dovolenou - Chalkidiki

Ilustrační fotoChalkidiki jsou  řeckým poloostrovem, který je omýván Egejským mořem. Tato část Řecka představuje ony slavné tři prsty, které podle legendy vytvořili obři, kteří vrhali části pevniny na nepřátele, olympské bohy.

Chalkidiki je místem zrodu jedné z největších postav filozofie, totiž Aristotela. I když má poloostrov tři prsty, vybírat můžete pouze ze dvou. Třetí část, Athos je sídlem pravoslavných mnichů, kteří do kláštera nepouští nikoho cizího.

 

 

 

Příroda na Chalkidiki

Zdejší příroda láká mnoho turistu na strávení dovolené v Řecku. Jsou zde obrovské olivové háje, pinie a podobně. Zkrátka ale nepřijdou ani ti z vás, kteří se rádi toulají přírodou, obdivují nejrůznější rostliny a milují klid, který jim příroda nabízí. Na tomto poloostrově je spousta míst, kam se můžete projít bez obav, že byste potkali davy lidí.

Co se týče zvířat, při procházkách mimo letoviska téměř určitě narazíte na stáda ovcí, koz nebo oslí povoz. Na co si dát, ale velký pozor jsou toulaví psi nebo kočky, pokud je totiž začnete krmit, pak si buďte jisti, že se jich jen tak nezbavíte. To může představovat problém hlavně v okamžiku, kdy se chcete vrátit do hotelu, protože zde z vašich nových kamarádů nebudou nadšeni.

 

Historické památky

Přímo prsty poloostrova Chalkidiki vám příliš památek nenabídnou, protože je zde z velké části zachováno přírodní bohatství. Pokud jste ale milovníky historie, pak jistě zamiřte do města Soluň. Toto jméno by vám mělo být povědomé, protože odtud pochází známí věrozvěsti Cyril a Metoděj.

Město je doslova přeplněno historickými památkami, kostely byzantského stylu a podobně. Mějte ale na paměti, že pokud se chce žena dostat do místních kostelů, musí na to být vhodně oblečena. Často je před vstupem do kostela šatna, kde si můžete půjčit šátek na zakrytí ramen, to ale není pravidlem, takže je třeba nosit i v létě oblečení na víc.

 

A co pláže?

Chalkidiki představuje ty nejlepší pláže v Řecku, najdete zde písek, oblázky i skaliska. Vybírat můžete opravdu z nejrůznějších druhů pláží, protože jejich délka přesahuje hranici 500 kilometrů. Dobrou zprávou je že celých 41 pláží tohoto poloostrova získalo modrou vlaku Evropské Unie, což je potvrzení, že voda i pláže jsou na vysoké úrovni.

Chcete si užít nejkrásnější pláže na tomto řeckém poloostrově? Vyrazte na dovolenou na Chalkidiki!

 

Doprava

Pokud jste se na poloostrov vydali vlastním autem, pak jste již na vlastní kůži zažili místní parametry dopravy. Ideální volbou je zkusit nějaký poznávací zájezd. Patříte-li ale mezi ty, kteří si auto půjčí, pak se připravte, že doprava je hodně jiná než u nás. Existují sice určitá dopravní pravidla, ale nikdo je nedodržuje, většinou jde spíše o domluvu a jede ten, kdo víc troubí.

Poloostrov Chalkidiki nabízí i hromadnou dopravu, ovšem není na ní příliš spoleh. Nejlepší je vždy komunikovat s recepcí hotelu a věřit jen tomu, co se dozvíte, protože jízdní řády se zde příliš nedodržují. Podobné je to u plaveb. Díky plavbám můžete poznat spoustu památek a zajímavých míst, ale připravte se na to, že občas budete muset být trpělivý, čekat a tak dále.

 

Kuchyně

Nacházíme se v Řecku, takže nikoho zřejmě nepřekvapí Gyros či mořské plody. Gyros je zde ovšem podáván nejen na ulicích ale i v lepších restauracích. Dobrou zprávou je, že olivový olej je místní surovina, takže jeho používání je tradiční i u těch nejobyčejnějších jídel.

Mořské plody jsou zde připravovány opravdu profesionálně a můžete vybírat s neskutečného množství variant. Pokud přemýšlíte nad tím, co si z této země přivést na památku, pak zkuste med, ten je pro tuto oblast typický a patří k nejvyhledávanějším medům světa.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC - r00t burn, potápění - Chalkidiki,


Mohlo by vás zajímat - další oblíbené řecké ostrovy:

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia

Ostrov Kos - Hippokratův turistický ráj

Průvodce ostrovem Kythira

Průvodce - Ostrov Lesbos

Řecký ostrov Samos

Ostrov Lindos

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Řecka?

 

Seznam letišť v Řecku

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.