Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Vše důležité, co byste měli vědět o Trafalgarském náměstí

Hned po Picadilly Circus je Trafalgarské náměstí v Londýně nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším náměstím britské metropole. Konají se tady všechny velké oslavy, kulturní akce, ale i demonstrace.

 

 

Autor: David Holt,  Trafalgar Square Frozen Fountains,  březen 2018

 

 

Náměstí je každoročně taktéž místem, na kterém najdete největší vánoční strom v celém Londýně. Pravidelně ho městu daruje norské Oslo jako poctu za pomoc během druhé světové války.

 

 

Dominantou Trafalgar Square je zajisté Nelsonův sloup, jehož autorem je William Railton. Sloup byl postaven v letech 1840 - 1843 na počest admirála Nelsona, který zahynul v roce 1805 v bitvě u Trafalgaru, ve které bojovalo britské námořnictvo proti flotile vedené Napoleonem. Součástí Nelsonova památníku jsou od roku 1868 sochy čtyř lvů od Edwina Landseera. Údajně byly tyto sochy odlity z děl francouzských lodí právě z vítězné bitvy u Trafalgaru.

 

 

V těsné blízkosti sloupu jsou také dvě fontány, které jsou v provozu téměř nepřetržitě a nachází se na náměstí od roku 1845.

Pozornost poutají také čtyři podstavce v každém rohu náměstí, avšak pouze na třech z nich nalezneme sochy. V severovýchodním rohu je socha Jiřího IV., v jihovýchodním rohu Jindřicha Havelocka a jihozápadním rohu náměstí socha Charlese Jamese Napiera. Na čtvrtém podstavci měla být umístěna podobizna Viléma IV., dodnes tam však není a stále se spekuluje o tom, kterou sochu tady trvale umístit. Od roku 1999 se právě na čtvrtém podstavci každoročně, na základě rozhodnutí Královské akademie věd, objevují sochy od současných autorů.

Ze severní strany náměstí je možné se dostat k Národní galerii, ve které je možné shlédnout více než 2000 obrazů z dob od středověku až po současnost. Ze schodů vedoucích ke galerii neunikne zvídavým návštěvníkům výhled na Big Ben. Na jihozápadní straně se tyčí vítězný oblouk Admiralty Arch. Pokud pod ním projdete a budete pokračovat dál po ulici Mall, dojdete přímo k Buckinghamskému paláci.

Na východ od náměstí se tyčí kostel St. Martin in the Fields, jehož architektura se stala inspirací pro řadu jiných kostelů, zejména ve Spojených státech.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Raritou na Trafalgar Square je rozhodně nejmenší policejní telefonní budka, umístěná v jihovýchodním rohu náměstí. Stojí tady od roku 1926 a byla instalována proto, aby mohli strážníci dohlížet na hromadící se shromáždění a protesty a případně zavolat pro posily. V současnosti slouží pouze jako úschovna náčiní pro technické služby města.

Na náměstí lze vidět i tržní míry, které se nachází na schodišti na severní straně. I přes to, že Spojené království přijalo v roce 1995 pro měření metrické jednotky, je zde možné vidět míry jako je třeba yard, stopa, nebo palec, které se používaly dříve. V minulosti bývalo náměstí hojně navštěvováno také proto, že tu byla k vidění spousta holubů.

 

  Ubytování v blízkosti tohoto náměstí

 

The Trafalgar St. James

Cena na noc pro dva - 10 220 Kč
 

Club Quarters Hotel, Trafalgar Square

Cena na noc pro dva - 7 820 Kč

 

Od roku 2003 je ale zákonem zakázáno holuby na náměstí krmit, proto jejich počet od té doby razantně klesl. Na Trafalgar Square se nejsnáze dostanete metrem. Ideálně na stanici Charing Cross. Jezdí sem ale i celá řada městských autobusů.

 

 
Autor: Kateřina Kodatová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články:

Tip na výlet v blízkosti Londýna: Hrad Windsor

Nákupy v britské metropoli: Regent Street

Navštivte Westminsterskou katedrálu

Kam vyrazit v hlavním městě Anglie?

Turistická zastávka Piccadilly Circus

Nákupy v největším městě Anglie

Londýnská muzea a galerie

Londýn v období adventu

Londýnské trhy

Oxford Street

Regent's Park

London Eye

 

 

              Průvodce Londýnem s tipy na výlety čtěte zde

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.