Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Girona

Girona je město ležící v Katalánsku na soutoku dvou řek, Ter a Onyar. Zároveň se jedná o metropoli stejnojmenné provincie. Žije v ní necelých 90 000 obyvatel. Bývá pokládána za bránu do proslulého pobřeží Costa Brava.

 

 

 

 

Dvě tváře: Girona historická

Historie Girony sahá až do období vlády Římanů. Tehdy na jejím území vznikla pevnost, která se jmenovala Gerunda. Posléze se tato oblast stává předmětem lítých bojů. Zhruba dvě stě let pak ovládali lokalitu Arabové, po šest století zde zase sídlila poměrně početná židovská komunita. Dochované židovské ghetto ostatně přitahuje i současné turisty.

 

Trasa  autem z Prahy do Girony. Vzdálenost: 1 627 km. Čas: 14:13, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Díky tomu, že v Gironě zanechalo svůj vliv mnoho národností, dnes tu máme početné historické památky. Jednou z nejzajímavějších je bezesporu monumentální gotická katedrála Panny Marie. Vznikat začala již v 11. století, plně dokončena však byla až v minulém století.

 

  Tip na levný hotel: Cerverí Cena na noc pro tři - 1 042 Kč

 

A Girona moderní

V hojné míře je ve městě však přítomna nejen architektura historická, ale také ta moderní. Katalánský modernismus zastupují například díla od Rafaela Masó.

 

 

Současná Girona, to je živé město, kde ve velkém počtu najdete kavárny a bary, ve kterých se odehrává rušný noční život. Vysoká koncentrace takových podniků je zejména na náměstí Plaça de la Independencia. Mnoho útulných kaváren najdete rovněž na Rambla de la Libertat.

Gastronomii reprezentují především plody moře. V Katalánsku má dlouhou tradici též pěstování vinné révy. Region je ostatně rodištěm odrůdy šumivého vína Cava.

 

 

Stranou hlavní turistické sezóny, ale o to zajímavější, je květnový Temps de Flors, festival, díky němuž na chvíli celé město doslova rozkvete barevnou záplavou mnoha instalací z květin.

 

 

Nejrůznější kulturní akce se tady konají po celý rok, takže v případě, že se sem vypravíte až o prázdninách, ochuzeni nezůstanete o nic. Navštívit můžete i některé ze sedmi zdejších muzeí. Například to, které je věnováno již zmiňovanému architektovi Rafaelu Masó (www.rafaelmaso.org). Sídlí přímo v jeho rodném domě.

 

                                   Další zajímavá muzea
Film Museum (Museu del Cinema)
Muzeum filmu

www.museudelcinema.cat/cat/index.php

Espai Santa Caterina Zaměřeno na více oblastí

www.facebook.com/espaisantacaterina


         
                        Mohlo by vás zajímat: Letiště Girona
         

 

 

Přistání letadla Ryanair v Gironě (GRO), zdroj videa: whereisemil


Mohlo by vás zajímat:

Barcelona (Girona) z Bratislavy a zpátky za 1 350 Kč

Last minute dovolená v Katalánsku - přehled

Barcelona (Girona) z Vratislavi od 1 120 Kč

Letiště Girona (GRO) u Barcelony

 

 

 

                                            Další  španělská města
  Bilbao Zaragoza Córdoba Valencie  
  Sevilla Benidorm Marbella Toledo  
  Oviedo Almería Barcelona Madrid  
           

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.