Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Córdoba: křižovatka tří kultur

cs.wikipedia.orgVe městě, kde se kdysi v římské provincii zvané Bética narodil slavný Seneca, dnes žije 250 tisíc lidí. V minulosti se tu střetávaly rozličné kultury od římské po arabskou, židovskou a křesťanskou.

V roce 711 se Arabové přes Gibraltarský průliv dostávají do Evropy a město dobývají. Stává se hlavním centrem al-Andalusu - emirátu, do kterého se sjížděli učenci a duchovní z celé Evropy, Asie i Afriky.

Od roku 929 tu byl ustanoven Córdobský chalífát. Na konci 13. století získávají křesťané pod vedením Kastilie Córdobu zpět v rámci tzv. Reconquisty. V roce 1984 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

Mezi nejkrásnější a nejvýznamnější památky patří Mezquita. Na jejím místě stál původně vizigótský chrám, kde se společně modlili muslimové i křesťané.

 

cs.wikipedia.org

Les sloupů v mešitě - Mezquita, Berthold Werner [CC BY-SA 3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)],  Wikimedia Commons

 

 

Od osmého století tu umajjovská dynastie začala budovat mešitu. Chrám byl v průběhu dvou staletí několikrát vydrancován a několikrát přestavován. Jeho součástí je i slavný Pomerančový dvůr Patio de Naranjas. Ve třináctém století byla k chrámu přistavěna křesťanská kaple a v 16. století katedrála. Nicméně sám Karel V., španělský král, stavby nakonec litoval. Přesto je ceněným uměleckým dílem, kde se snoubí kouzlo orientu v podobě oblouků, ornamentů a rostlinnými i geometrickými útvary s křesťanskou zbožností.

Mezi další pamětihodnosti, které byste neměli vynechat, patří dva tisíce let starý římský most čítající více než 330 metrů na délku. V noci bývá nádherně osvětlený. V Židovské čtvrti plné křivolakých uliček, pocítíte atmosféru protnutou duchovnem a arabským nádechem.

Najdete tu i jednu z nejstarších španělských synagog. Alcázar je bývalým hradem, v němž sídlili středověcí křesťanští králové, později inkvizice.

 

en.wikipedia.org

   Alcazar, autor fotky - volné dílo


 

 

V nedaleké obranné věži Torre de la Calahorra najdete Muzeum tří kultur. Cestou do starého města se můžete zastavit v lokále U Hřebečka, zmíněném v Donu Quijotovi.

Autor: Darina Kováčová


  Výběr toho nejlevnějšího ubytování na booking.com:

Cordoba

Cordoba

 


*Autor úvodní fotky - By Harvey Barrison from Massapequa, NY, USA (Córdoba_2015 10 23_2572) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Plánování letů bude jednoduší. Google uvedl do provozu nový vyhledávač letenek

Doba letu do Španělska

Seznam letišť ve Španělsku

 

 

 

 
                                                 Další  španělská města
  Barcelona Córdoba Toledo Oviedo  
  Marbella Zaragoza Almería Madrid  
  Valencie Bilbao Sevilla Benidorm  
           

 

 

 

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.