Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Remeš: Město králů a hroznů

Město, ve kterém byli tradičně korunováni francouzští králové, a ve kterém šampaňské teče proudem. Aby také ne, když se nachází v samém centru kraje Champagne, 150 kilometrů severovýchodně od Paříže.

 

 

 

Největší gotická katedrála je v Remeši

Původně stála na území města keltská osada. Později ji nahradilo římské město. Samotná Remeš získala městská práva už počátkem 12. století.

 

 

V místní katedrále Notre Dame du Reims byli od 13. století korunováni všichni francouzští králové. Prvním z nich byl francký král Clovis (roku 498). Do historie se katedrála zapsala především v době tzv. Stoleté války mezi Francií a Anglií, a to díky slavné Janě z Arku. Právě do zdejší katedrály se středověká patronka Francie Jeanne d’Arc probojovala a umožnila tak korunovaci krále Karla VII. Dnes můžete přímo v katedrále obdivovat sochu Jany z Arku v životní velikosti.

   

 

Další sochu středověké světice Jany z Arku naleznete na Place du Parvis.

Zmiňovaná katedrála, společně s bazilikou Saint-Rémi z 11. až 12. století a palácem Tau, sídlem arcibiskupa z přelomu 15. a 16. století, jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Významnou úlohu hrálo město Remeš i v novodobých dějinách. Právě zde byla v roce 1945 podepsána kapitulace Německa.

   

 

Ručně tesané vinné sklepy

Až se do sytosti nabažíte gotické architektury, přijde vám vhod schlazení v místních vinných sklepích. Sklepy jsou v hloubce 30 metrů pod zemí, kde se stabilně drží teplota 10 stupňů Celsia. Spletité chodby sklepení připomínají spíše jeskyně. Některé z nich byly ručně vytesané do vápencového podloží a jejich historie sahá až do 10. století. V minulosti sloužily také jako spižírny. Kromě pravidelných výstav můžete ve zdejších sklepeních spatřit také největší nádrž na víno na světě.  

Podle odhadů se ročně prodá 300 milionů lahví šampaňského. Více než polovina z nich proteče francouzským hrdlem. Výrobci odhadují, že na každého Francouze připadají přibližně 3 lahve vína ročně. Ta nejúspěšnější francouzská vína pocházejí právě z remešských vinic. Jako příklad uveďme 3 nejoblíbenější odrůdy, Chardonnay, Pinot Noir čili Rulandské modré a Pinot Meunier, tzv. Mlynářka.   

 

Srdce provincie Champagne

Ve městě naleznete i českou stopu. Na zdejší univerzitě našel útočiště český spisovatel Milan Kundera, po své emigraci v roce 1975.

Přestože byla Remeš, během obou světových válek, několikrát vybombardována, zachovala si svého ducha, bohatou historii i unikátní architektonické památky. Město bylo z velké části zrekonstruováno. I my tak můžeme obdivovat vrcholně gotické stavby a nádherné malby na stěnách katedrály i místní baziliky. Mezi nejobdivovanější zdobné prvky patří modrá mozaiková okna v katedrále Notre Dame du Reims od Marca Chagalla z roku 1974.

Pokud jste milovníky dobrého vína a rádi nasáváte atmosféru míst s pestrou historií, neváhejte ani minutu a navštivte Remeš. Historický klenot v srdci kraje Champagne.

 

Autor: Hanka B.

 

 

 

     Přehled hotelů v této lokalitě přes booking.com

 

 

 

 

 

 

                                                 Další francouzská města
  Paříž Nantes Nice Štrasburk  
  Marseille Marseille Cannes Mety  
  Bordeaux Antibes Orleáns Lyon  
           

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.