Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Alboránské moře omývá břehy hned několika zemí

Alboránské moře omývá břehy hned několika zemí, leží ve Středozemním moři v jeho nejzápadnější části. Nabízí bohatou faunu a je hojně využívaným místem k  rybolovu. Nejvýznamnější ostrov u Alboránského moře se nazývá Alborán.

 

 

 

 

 

 

Kde přesně šumí vlny Alboránského moře?

Omývá břehy hned několika zemí a dá se říct, že je pojítkem meze Evropou a Afrikou. Na severu ho ohraničuje Pyrenejský poloostrov - tedy Španělsko. Na jihu omývá africké břehy - část Maroka a část Alžírska. Na západě končí Alboránské moře u Gibraltaru, na východě u Gibraltarského průlivu. Gibraltarský průliv pak Alboránské moře propojuje s Atlantikem.

 

    - průměrná hloubka se pohybuje kolem 445 m 

    - maximální hloubka čítá 1 500 m

 


Poloha tohoto moře, NormanEinstein CC BY-SA creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

Podmořský život

Tady to žije. Najdete zde bohatou středomořskou a atlantskou faunu. Delfíny skákavé, sviňuchy obecné, karety obecné, sardinky, mečouny a podobně. Moře je tudíž významné pro rybolov.

 

Delfín skákavý Kareta obecná

 

Alboranské moře, delfíni, zdroj videa: YouTube CC Mario Navas Sáez

 

 

Nalézají se zde povrchové i hlubinné proudy. Ty povrchové tečou východním směrem z Atlantského oceánu do Středozemního moře. Hlubinné proudí v protisměru. I když najdete v Alboránském moři hned několik ostrovů, k nejvýznamnějším patří Alborán.

 

Mapa Alboranského moře,  zdroj - openstreetmap.org, anglicky - Alboran Sea

 

Na ostrově Alborán dnes stojí maják

Ostrov Alborán je nejjižnější bod Andalusie. Leží v Alboránském moři a má něco přes 7 ha. Ostrov toho má hodně za sebou. Dnes si ho sice nárokuje Maroko, ale v roce 1540 na něm proběhla bitva mezi španělským a osmanským loďstvem.

Na ostrově byla vybudována španělská vojenská posádka. V současné době na ostrově sídlí posádka španělského námořnictva s přistávací plochou pro vrtulníky a majákem.

I přesto, že Alboránské moře nepatří k těm největším, považuje se za perlu ve Středozemním moři. Na mapě určitě není zanedbatelným bodem.  

Autor: Andrea Nováková

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Ligurské moře

Korálové moře

Jaderské moře

Jónské moře

Karibské moře

Andamanské moře

Tyrhénské moře

Egejské moře

Černé moře

Baltské moře

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.