Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Inspirace na cestu na sever Anglie. Co neminout v městě Newcastle

Newcastle je zkrácený název historicky významného města, které nalezneme na severovýchodě  Anglie. Podle počtu obyvatel jde o dvacáté největší město Velké Británie.

Jeho úplný název je Newcastle upon Tyne a bylo založeno někdy na počátku druhého století římským císařem Hadriánem. Z toho důvodu oplývá bohatou historií. Svůj plný název dostalo podle řeky Tyne, na jejímž severním břehu se rozprostírá.

 

Historické památky

Co se samotné historie týče, jako jednu z nejvýznamnějších památek tu nalezneme například Hadriánův val z dob založení města, jehož součástí je pak hrad Newcastle, kterému se jinak také přezdívá brána ke starému Newcastlu. Na hradě se nachází například Černá brána spolu s tzv. Gatehause, postavená Jindřichem II. v letech 1247-1250 jako poslední stavba, jenž měla chránit město. Tuto, více než 1800 let starou, stavbu byste prostě určitě neměli opominout.

 

 

Další stavbou s historickou hodnotou je Katedrála sv. Nikolase, postavená v gotickém stylu během 11-15. století, přičemž její věž byla postavena v 15. století. Do jejíchž útrob se vejde až 1000 lidí. Katedrála byla postavená na břehu již zmiňované řeky Tyne, pravděpodobně proto, že svatý Nikolas, kterému je katedrála zasvěcena, byl patronem námořníků a lodí. Známým jménem, které je s tímto místem spojováno, je Skotský reformátor 16. století John Knox.

 

 

 

Kulturní život

Ve městě se nachází také několik muzeí a galerií. Tím nejzajímavějším je Discovery Museum, jenž slouží jako muzeum vědy a místní historie.

Dalším je pak přírodopisné Hancock Museum, kde najdete model Hadriánova valu ale také egyptské mumie, planetárium či kostru Tyrannosauruse rexe.

V neposlední řadě ale stojí za návštěvu také Museum of Antiquities, jenž slouží jako archeologické muzeum či Seven Stories, fungující jako národní centrum dětských knih.  

Navíc výhodou britských muzeí je, že neplatíte vstupné, tedy alespoň pokud se nejedná o některou z mimořádných expozic. Není tedy na škodu navštívit je všechny, jestliže jste se rozhodli věnovat tomuto městu více než pár hodin, čehož zcela určitě nebudete litovat.

Jste-li však příznivci galerií pak i vy nepřijdete zkrátka. Nejznámější Hatton Gallery je univerzitní uměleckou galerií, kterou zaštiťuje právě místní Newcastle University. Najdeme tu více než 3500 děl od 14. století až po současnost.

Další možností je Laing Art Gallery, postavená v barokním stylu. Zde můžeme obdivovat malby ale také například místní stříbro či jiné historické dekorativní předměty.

 

Zdroj videa: YouTube CC, damienwestgatemedia, Newcastle

 

Ubytování v této lokalitě

 

Jurys Inn Newcastle

Cena na noc pro dva - 1 730 Kč
 

Royal Station Hotel

Cena na noc pro dva - 1 980 Kč

 

Newcastle jako zdroj vzdělání

Jak už bylo zmíněno, Newcastle je také zdrojem vzdělání a to nejen v podobně Newcastle University, která byla zasvěcena původně studiu medicíny, ale také o něco slavnější Northumbia University, jenž naopak zpočátku sloužila studentům zajímajícím se o polytechniku.

Každou jednotlivou univerzitu ročně navštěvuje více než 20 000 studentů. Northumbia University vystudoval například slavný filmový režisér Neil Marshall či průmyslový designér společnosti Apple Jonathan Ive.

 

Kam za nákupy

Rozhodnete-li se vyrazit za nákupy, vaše kroky pravděpodobně povedou do nákupního centra Eldon Square, fungujícího již od roku 1977. Eldon Square představuje typické britské nákupní středisko s více než 150 obchody, kde naleznete značky jako je John Lewis, Debenhams, Fenwick či Marks and Spencer.

 

 

Doprava do města Newcastle

Letecké přímé spojení z našeho hlavního města zajišťuje anglická aerolinka Jet2.com. Letouny přilétávají a odlétávají na letiště Newcastle (NCL). Najdeme ho 10 km od centra města.

 

 
                                     Mohlo by vás zajímat: Metro v Newcastlu
 

 

Dalším způsobem jak se dostat do Newcastle je přeprava autem nebo autobusem. Vzdálenost činí 1 789 km. Čas: 16:39, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Gastronomie

Tou nejvyhlášenější restaurací je tu zcela nepopiratelně Blackfriars, jenž představuje tradiční britskou kuchyni v samotném srdci města. Na výběr je tu ale samozřejmě mnohem víc míst, z nichž na zmínku stojí určitě Vanilla Restaurant, Great Jones Craft & Kitchen či Brunel’s Restaurant. Všechny výše zmíněné podniky nabízejí kombinaci britské, irské ale také evropské kuchyně.

Jestliže se však rozhodnete zastavit pouze na kávu při vaší procházce městem, můžete navštívit vyhlášené kavárny jako je Sea Salt Cafe & Bistro nebo Olive Bizarre.

 

Autor: Eva Klásková

 

 

Dříve publikováno:

Newcastle z Vratislavi a zpět za 765 Kč

letenky z Wroclavi do Newcastlu již za 520 Kč

Z Prahy do Newcastlu s Jet2.com

Železniční stanice v anglickém městě Newcastle

 

 

 

                                                 Další anglická města
  Londýn Birmingham Cambridge Norwich  
  Southampton Nottingham Manchester Liverpool  
  Plymouth Leeds Portsmouth Sheffield  
  Preston Bradford Leicester Peterborough  
  Derby Bristol Blackpool Northamptonshire  
  Bath Ipswich Canterbury Brighton  

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!