Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Budyšín

Bautzen neboli česky Budyšín je jedno z okresních měst německé spolkové země Sasko. Dnes má necelých 40 000 obyvatel.

 

 

Budyšín okem historika

Budyšín je historicky spjat také s českou zemí. Již v 11. století toto území získal tehdejší český kníže a pozdější král Vratislav II. Střídavě pak přecházelo pod správu českou i německou.

 

 

 

První stopy osídlení této lokality sahají přitom již do období zhruba okolo roku 800 př. n. l. První zdokumentovaná zmínka o Budyšíně však pochází až z roku 1002. To je v pramenech zaznamenán hlavní hrad slovanských Milzenerů. Menšina Lužických Srbů tu ostatně žije dodnes a Budyšín je významným kulturním i politickým centrem tohoto národa.

A nejen jeho. Historické jádro města je zajímavé pro mnoho návštěvníků, kteří sem každý rok proudí. Působivá je třeba procházka Zámeckou ulicí, která vás dovede až k Matyášově bráně a hradu Ortenburg.

Symbolem Budyšína je věž Staré vodárny, k níž se dá dojít od hradu. Tato věž v minulosti čerpala vodu ze Sprévy. V současnosti tady funguje technické muzeum a pokud se dostanete až na její ochoz, rozprostře se vám nádherný výhled na město.

Jednou z nejstarších budov je Hexenhäuschen neboli domek čarodějnic. Váže se k němu strašidelná legenda – přežil nejen požár v 17. století, ale i další následující katastrofy. Údajně proto, že v něm přebývaly čarodějnice.

 

 

 

 

Tipy - ubytování

 

Hotel Garden

Cena na noc pro dva - 1 808 Kč
 

Pension Lausitz

Cena na noc pro dva - 2 018 Kč
 

Spree-Pension

Cena na noc pro dva - 2 104 Kč

Přehled hotelů v této lokalitě

 

Něco pro gurmány

Poblíž chrámu sv. Petra byste si neměli nechat ujít pozoruhodnost ještě jiného než kulturního ražení – ochutnávku proslulé místní hořcice. Při své návštěvě rozhodně nevynechte ani speciality hornolužické kuchyně jako typický kozí sýr ve slanině nebo rybí pěnu. Lužičtí Srbové si udrželi ve velmé míře až do současnosti svou svébytnou kulturu a četné zvyky.

 

 

 

     
                            Předpověď počasí - Budyšín  
     


Důležité průmyslové centrum

Budyšín je i významným centrem průmyslu. Těžiště tkví především ve výrobě kolejových a užitkových vozidel, dále subdodávkách v oblasti motorových vozidel, ve výrobě nářadí a forem, zpracování umělé hmoty, produkci registračních přístrojů nebo konstrukci zařízení.

 

Trasa jízdy  autem z Prahy do Budyšína. Vzdálenost: 197 km. Čas: 2:23. Zdroj mapy - openstreetmap.org.

 

 

 

Mohlo by vá zajímat:

Kam do Německa: 10 míst která stojí za to navštívit

Seznam mezinárodních letišť v Sasku

Německá města

 

 

 

 

                                            Další  německá města
  Berlín Mannheim Rostock Drážďany  
  Lipsko Mnichov Kolín nad Rýnem Cáchy  
  Brémy Düsseldorf Norimberk Řezno  
  Hamburk Hannover Stuttgart Postupim  

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.