Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Bolzano

Bolzano (německy Bozen) je  italské městečko nacházející se v oblasti Jižního Tyrolska. Jeho neodolatelná atmosféra je podtržena jeho polohou.

Jih městečka je obklopen vinicemi a středověkými hrady, zatímco sever lemují původní horské statky a alpské vrcholy. Rozdíl v nadmořské výšce 200 m.n.m – 3000 m.n.m. umocňuje představy  nejen středomořské oblasti, ale i vysokohorské přírody.

Nabídka vyžití je tedy velmi široká. Pokud hledáte klid, ideální jsou pro vás právě okolní údolní nebo horské vísky, opakem je pak samotné centrum města, jehož ulice jsou plné hudebníků, divadel a různých sezónních akcí.

 

 

Významným mezníkem v historii italského městečka bylo období ve 12. století., kdy bylo povýšeno do městského stavu. Díky jeho poloze se stalo důležitou obchodní křižovatkou mezi městy Benátkami a Augsburgem. Z obchodu šlechta profitovala, aby ukázala svoji moc, stavěla na vyvýšených místech v údolí Bolzana hrady. Hrady měly funkci správní a politickou. Později se správa přesunula do samotného centra města. Též se staly centry výběrů daní. Nejvýznamnější z nich je Castel Mareccio z 12. století, který sídlí hned vedle centra města a na kterém se dnes pořádají nejrůznější výstavy či konference, nebo Castel Firmiano z 10. století, ve kterém nalezneme Messnerovo horské muzeum.

Neměli byste také opomenout nejnavštěvovanější hrad Castel Roncolo, na jehož freskách je znázorněn život panovníků nebo dokonce romantický příběh Tristana a Isoldy.

 

Hrad Roncolo

 

TRASA Z PRAHY DO BOLZANA

Zdroj mapy: openstreetmap.org, vzdálenost z Prahy: 664 km, doba jízdy autem: 7:11.

 

     Mohlo by vás zajímat: Letiště Bolzano - www.bolzanoairport.it/en

Letiště Bolzano

 

GATRONOMIE

Město jako takové se může pyšnit spojením dvou kultur – německé a italské. Nejenom že uslyšíte oba jazyky v uličkách Bolzana, ale také můžete ochutnat gastronomické pochoutky, které jsou ovlivněny oběma zeměmi.

Gastronomickou pohádkou je zde štrůdl, na který můžou být použita jenom místní jablka. Nezapomeňte ochutnat místní delikatesu speck – špek. Recept na jeho výrobu se předává z generace na generaci.

V horách naleznete mléčné farmy, které se pyšní těmi nejlepšími sýry, jogurty či máslem. Klenotem Bolzana je místní víno značek Lagrein a Santa Maddalena, které pochází z vinic rozprostřených na 500 hektarech.

 

UBYTOVÁNÍ

 

Argentieri Guesthouse

Cena na noc pro dva - 1 720 Kč
 

Rosengarten Rooms

Cena na noc pro dva - 1 902 Kč
 

Capitol Rooms

Cena na noc pro dva - 1 985 Kč

 

PAMÁTKY

Samotné městečko nabízí spoustu zajímavých míst, které stojí za vidění. Náměstí Waltherplatz je středem města, kde může začít vaše procházka.

 

Hlavní náměstí Piazza Walther

 

Na jihozápadní části náměstí se tyčí bolzanská katedrála Nanebevzetí Panny Marie ( Duomo di Bolzano), která byla poničena v druhé světové válce. Při restaurování se objevily tři kostely, jejichž historie sahá až do 12. století. 

Vydáte-li se západním směrem, narazíte na dominikánský kostel (Piazza Domenicani) ze 13. století, interiér je pokryt freskami,  které zhotovili žáci významného italského malíře a architekta Giotta di Bondone.

Severovýchodním směrem dojdete na náměstí Rathausplatz, kde se nalézá radnice z počátku 20. století. Náměstí je lemováno měšťanskými domy postavených v rokokovém stylu. Západně od tohoto náměstí se můžete projít živými pěšími zónami lemovanými  řadou domů pocházejících ze 17. století. Uličky nabízejí spoustu kaváren, restaurací a malebných obchůdků.

 

Bolzano

 

 

V ulici Via dei Francescani je velkou zajímavosti františkánský kostel nebo křížová chodba z počátku 14. století. Největší turistická atrakce je ledový muž Ötzi, kterého objevíte v Jihotyrolském archeologickém muzeu. Tato mumie patří k nejstarší známé evropské lidské mumii.

Bolzano a jeho okolí nabízí spoustu cyklostezek a turistických tras. Jedna z cyklostezek lemuje řeku Talveru, která protéká samotným středem města. V blízkosti řeky se nachází  Památník vítězství, který je připomínkou období  1918 – 1945. Pokud byste se chtěli vydat do tamějších hor, můžete k tomu využít jednu ze tří lanovek.

 

 

  Hotely v této lokalitě - přehled

 

 

 

                                                 Další italská města
  Florencie Marina di Camerota Benátky Řím  
  Neapol Miláno Rimini Sorrento  
  Ancona Siena Alghero Caorle  
  Trapani Cagliari Pisa Lucca  

 

 

 

logo

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.