Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Itálie     

Překvapivé Miláno

MilanoKdo se cestou na sever  Itálie vyhýbá Milánu jako čert kříži, protože očekává, že mu město luxusních módních značek vysaje peněženku, dělá chybu. Nenechte se odradit přídomkem “hlavní město módy” či jmény drahých návrhářů jako Versace, Armani, Prada a Gucci.

V Miláně se ukrývá daleko víc než jen exkluzivní butiky. Zvu vás na krátkou pouť po městě, které bylo založeno již kolem 4. století př.n.l.

 

 

 

 

Památky a co stojí za to navštívit

První, co vás upoutá v centru města, je impozantní gotický Dóm čili Duomo. Přenádherná katedrála měla pohnutý osud a stavěla se téměř 500 let. Je zasvěcená Panně Marii, jejíž pozlacená soška se blyští na nejvyšší věžičce. Dnes je čtvrtou největší katedrálou Evropy a mramor na její stavbu se do města dopravoval díky systému splavných kanálů, které město křižovaly a z nichž se ještě dnes část zachovala.

MilanoProcházkou nákupní galerií Vittorio Emanuele II., kterou lemují kavárničky, obchody s módou jako Prada, Louis Viutton a nejdražší hotel města - sedmihvězdičkový Town House, se dostanete k opernímu divadlu La Scala. Nemusíte litovat, že nemáte lístky do opery, divadlo je přístupné i zvědavým turistům. Stačí zakoupit si vstupenku do muzea Museo Teatrale alla Scala a nahlédnete do světa primadon, baletek a operních velikánů.

Až se vysoukáte z muzea ven, doporučuji vám okoštovat jednu z nejlepších zmrzlin ve městě. Naproti La Scale napravo zamiřte do zmrzlinárny Grom a nebudete litovat!

Po načerpání sil můžete pokračovat ulicí Manzoni. Sice jste možná nepřijeli nakupovat, ale čtvrť nejznámějších světových módních značek Quadrilatero della moda, pouhých pár minut od La Scaly se dá okouknout i bez utrácení. Window shopping přeci ještě nikoho nezruinoval. A v dobách letních a zimních výprodejů možná najdete něco, co stojí za hřích.

Milovníci umění musí zajít do Pinacoteca di Brera, kde visí kromě jiných obrazy od Caravaggia, Tiepola, Foppy či Luiniho a do Pinacoteca Ambrosiana, která kromě děl od Botticelliho, Raffaella či  Tiziana schraňuje i nejcennější rukopisy a náčrty od Leonarda da Vinciho zvané Codice Atlantico. Než se s Milánem rozloučíte, nenechte si ujít tu nejunikátnější z jeho krás - Poslední večeři Páně zvanou Il Cenacolo od Leonarda da Vinciho. Slavná malba zdobí jednu ze stěn refektáře kláštera Santa Maria delle Grazie nedaleko centra. Je ale nutné si předem zarezervovat vstupenku.

 

   

                        10 míst, které musíte navštívit v Miláně

   

 

Letiště Milano Malpensa

Letiště Milano Malpensa spojuje s centrem města autobusová linka, která vás přiveze k centrálnímu vlakovému nádraží. Autobusy odjíždějí každých 20min. Zastavka je u Terminálu 1. Provozní doba linky je mezi 5:30 a 1:00. Doba jízdy je 50 minut. Lístky koupíte na letišti anebo v autobuse.

Dále je možné využít vlakové dopravy. Vlak vás přiveze do centra Milanu ke stanici Cadorna. Interval odjezdů je každých 30 min. Vlak staví v také v těchto stanicích: Busto Arsizio FN - Saronno - Milano Politecnico Bovisa.

Mapu terminálu najdete na tomto webu.

 

Letiště Bergamo

Pokud přiletíte na letiště do Bergama je také možné využít dostatek autobusových spojů. Doba cesty z letiště do Milána je přibližně 60 minut autobusem, a stojí zhruba 10 eur/jedna osoba a 16 eur za zpáteční jízdenku, (děti 5-12 let cestují za 5 euro nebo 9 euro zpáteční a děti do 5 let cestují zdarma, v závislosti na společnosti, kterou použijete). Interval odjezdů z letiště je každých 30 minut (někdy častěji). Je možné si rezervovat místo v autobuse. Například u této společnosti.

 

Ubytování
 

Allegra House

Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
 

Tiaré Home Milano

Cena na noc pro dva - 2 820 Kč
 

Castello Sforzesco

Cena na noc pro dva - 5 832 Kč

 

Doprava

Po přesouvání se po městě spoléhejte na vlastní nohy a MHD, i když je někdy dost komplikované se ve spojích vyznat. Chybí informace v cizím jazyce a často i turistické směrovky. Navíc domluvit se anglicky je někdy přímo heroický výkon.

Ceny jízdenek MHD - obyčejná jízdenka platí 75min a stojí 1 EURo (při vstupu do metra je nutné již označenou, ale stále platnou jízdenku znovu prohnat turniketem). Jednodenní jízdenka stojí 3 EURo, dvoudenní pak stojí 5,5 EURo.

Mapu metra a městské železnice najdete zde - formát PDF. Mapu celého systému městské hromadné dopravy najdete zde - formát PDF.

MilanoRozhodně se vyplatí prozkoumat i odstrčené kouty a proniknout do tajů míst, které znají většinou jen místní. Tak se dostanete třeba na velkolepé trhy, kde se dá sehnat všechno, na co si člověk vzpomene – od kašmírových svetrů po ložní prádlo, kosmetiku, metráž, ryby a kuchyňské potřeby.

V nenápadných uličkách odhalíte zdánlivě obyčejné kostely, které vás ale uvnitř  oslní freskami od největších renesančních mistrů či objevíte zbytky velkolepých římských staveb. Kdo ví kam zamířit, uzná, že Miláno je ideální také na obnovu šatníku. Leckdy jen pár kroků od centra jsou dobře schované outlety značkového oblečení za celoročně snížené ceny.

 

Při letecké přepravě do Milána můžeme využít 3 letišť

Letiště Malpensa (MXP), Letiště Milano Linate (LIN) nebo Bergamo (BGY) – Orio Al Serio Airport.

Rezervace letenek z Prahy do Malpensa (MXP)

Rezervace letenek z Prahy do Bergama (BGY)

Rezervace letenek z Prahy do Linate (LIN)

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Milán – Kapské Město za 12 495 Kč

Letenky z Milána na Borneo jen za 12 290 Kč

Milán - Svatý Martin za 12 222 Kč

Nová letecká linka Ostrava – Milán

S ČSA do Milána za 2 990 Kč

Mapa metra v Miláně

Hlavní vlakové nádraží

Městská hromadná doprava

Hrad Castello Sforzesco v Miláně

Akční letenky nejen do Milána, i pod 500,- Kč vč. tax!

 

 

                     Další zajímavá místa k navštívení, muzea
La Scala Opera Určeno příznivcům opery

www.teatroallascala.org/en

Civico Planetario Ulrico Hoepli Planetárium web této instituce
Museo della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci Technologické, vědecké muzeum

www.museoscienza.org

 

Museo Civico Archeologico Archeologické muzeum web této instituce
Galleria Civica d'Arte Moderna Moderní umění

www.gam-milano.com/it/home

MIC - Museo Interattivo del Cinema Uvítají příznivci filmu

www.cinetecamilano.it/films/cinema-mic

Museum of Musical Instruments Muzeum hudebních nástrojů

https://strumentimusicali.milanocastello.it/en

 

 

Duomo Milano

 

 

 

 

 

           Poloha města na mapě, zdroj - openstreetmap.org

 

 

              Další italská města, která by byla škoda nenavštívit
      Neapol Florencie Benátky Řím
      Siena Cagliari Lucca Reggio di Calabria
      Janov Bolzano Trapani Pisa
      Terst Ancona Marsala Rosolina Mare

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.02.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.