Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Pisa: Do města umění a padajících budov ideálně na podzim

Foto, en.wikipedia.orgStále více Čechů nechává dovolenou na samotný konec sezony. První podzimní měsíce totiž nabízí ideální podmínky pro výjezd. Vyhnete-li se prázdninovému náporu turistů, za cestu i ubytování ušetříte a ještě si užijete dovolenou bez nekonečných front a čekání na jediný vydařený snímek.

Podzim navíc přeje všem dobrodruhům a romantickým duším. Zkuste si užít podzimní  Itálii plnou barev, zářícího moře a nezapomenutelných západů slunce v renesančním náručí slavné Pisy.

 

 

 

Město na pobřeží Ligurského moře nabídne návštěvníkům vše, po čem jen jejich srdce zatouží. Mořské vlny, nádherné renesanční památky, slavná umělecká díla, čerstvou pizzu i lahodnou kávu. To vše s panoramatem monumentálních Alp v zádech.

Pisa vás přenese do dob dávno minulých, kdy po jejích náměstích kráčeli nejlepší evropští umělci, šlechta i kontroverzní papežové. Přijeďte se nadechnout života plného požitků.

 

Pisa

Mapa: openstreetmap.org


Foto, en.wikipedia.org

   Autor fotky: Luca Aless, wiki creativecommons.org

Foto, en.wikipedia.org

 By marco83 (Flickr) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

 

Zdroj videa: YouTube CC, It's That Time For, Pisa

 

Náměstí zázraků v centru pozornosti

Piazza dei Miracoli nepřišla ke svému jménu náhodou. Honosné renesanční památky lenivě posazené na jasně zeleném trávníku učarovaly už milionům návštěvníků z celého světa. Na prohlídku zázračného náměstí si vyčleňte alespoň jeden den. Mramorová elegance v kontrastu s antickými hradbami a vůní moře vás totiž jen tak nepustí.

 

Katedrála z dílny italských umělců

Vůbec první stavbou na náměstí Zázraků byla pisanská pětilodní katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Nabízí jak nádherný exteriér, tak interiér, který potěší každého milovníka umění. Kazetový strop, žulové sloupy, fresky, oltáře i kazatelna jsou dílem slavných italských sochařů a architektů, nad jejichž díly vám i staletí po jejich smrti bude přecházet zrak. Pokud se prokážete vstupenkou na Šikmou věž, můžete sem navíc zdarma.


Baptisterium jako výstavní skříň italské renesance

Baptisterium s neobvyklou kompozicí najdete na náměstí Zázraků. Jeho stavba započala již v roce 1152, svého dokončení se robustní budova dočkala až o dvě stě let později. I díky tomu je křtitelnice jedinečným spojením románského, gotického a renesančního slohu. Uvnitř si nenechte ujít nádherné oltáře z dílny Nicola Pisana. Zajímavostí je, že ani Baptisterium nestojí tak docela rovně a podíváte-li se pozorně, všimnete si, že se klaní katedrále.

 

Nezkrotná šikmá věž vzbuzuje obdiv

Nejslavnější zvonice světa měří padesát šest metrů. Stejně jako baptisterium trvala její výstavba dlouhých dvě stě let. Naklánět se začala už při svém vzniku a v dalších staletích se stav zhoršoval. V devadesátých letech město přikročilo k její stabilizaci, přes všechna opatření se však stavba stále hýbe a kvůli propadu se každý rok nakloní o další milimetr.

Pocit, že každou chvíli musíte spadnout vás ovládne už krátce po vstupu. Slabší povahy se mohou držet zdi, ale byla by to škoda. Výhled, který se vám při výstupu naskytne si s sebou ponesete do konce života. Lístek si raději kupte předem online, jde to samozřejmě také na místě, ale počet návštěvníků je limitován a na vstup si tak můžete počkat.

 

Na hřbitově Camposanto odpočívají velikáni

Podle legendy vznikl hřbitov na severním okraji náměstí poté, co křižáci do města přivezli půdu ze svaté země. Nečekaně krásná památka nabízí malebné fresky, starověké sarkofágy i hrobky významných osobností města. Vstup je zpoplatněn, výhodnější cenu získáte zakoupením kombinované vstupenky do více městských památek.

 

Kostel, který skrýval poklad

Nenápadný kostelík s gotickými rysy, ale monumentální atmosférou, takový je Santa Maria della Spina, který po staletí chránil svatou relikvii. Za jeho zdmi byl totiž uložen trn z Kristovy koruny. Dnes už stráží jenom sochy z dílny rodiny Pisanů, posvátný trn byl totiž přemístěn.

 

Nejstarší botanická zahrada v Evropě

Pokud si chcete na pár chvil odpočinout od ruchu města zamiřte do univerzitní botanické zahrady. Ta zde vznikla jako vůbec první v Evropě. Romantickou atmosféru nabídnou rozlehlé plochy lemované vzácnými dřevinami, poznání hledejte v exotických sklenících, nebo si prostě přijďte užít líné italské odpoledne na břehu jednoho z mnoha místních rybníků.

 

Sladkosti v Salze

Nedaleko slavného náměstí najdete přinejmenším stejně slavnou cukrárnu, bar a restauraci v jednom. Rodinný podnik je něčím, co si během návštěvy města nemůžete nechat ujít. V Salze ochutnáte italské dezerty i tradiční panini, které zapijete jak jinak než jemnou italskou  kávou.

 

Do Pisy autem i letecky

Chystáte-li se na návštěvu tohoto nádherného města máte na výběr hned několik variant. Přijet sem samozřejmě můžete autem, ale provoz po městě je omezen a je třeba si naplánovat, kde svůj vůz zaparkujete. Pisa má své vlastní letiště, jezdí sem také vlaky i autobusy z celé Evropy. Včas si zarezervujte vstupy na vybrané památky a nezapomeňte se zastavit v některé z mnoha pizzerií, cukráren a barů.

 


Mohlo by vás zajímat: Bližší informace o Letišti Pisa (PSA) si přečtěte zde.


Pisa

   Přehled letů z Prahy, výběr tarifu na Kiwi.com

 

     Hotely v této lokalitě

Pisa


*Autor úvodní fotky - By Stephan M. Höhne (Own work: Sony DSC-S70) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons


 Autor: Barbora Havlová


 

Mohlo by vás zajímat:

Letecky Praha - Pisa

Letiště Pisa (PSA)

Levné ubytování v Itálii: Řím, Pisa, Rimini

Doba letu - Pisa

 

 

 

 

                                                  Další italská města
  Neapol Benátky Florencie Miláno  
  Řím Portoferraio Rimini Salento  
  Salerno Siena Livorno Ancona  
  Trapani Cagliari Caorle Alghero  
  Lucca Terst Bolzano Janov  

 

 Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.