Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Aquileia – počátek křesťanství na vlastní oči

Aquileia je  italské město, které je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a u kterého kdysi končila známá Jantarová stezka. Po stezce neputoval pouze jantar, ale i další zboží z oblasti Severního moře. Není divu, že v minulých dobách bylo město nejvýznamnějším městem Římské říše  – dokonce důležitějším než Řím.

 

 

Aquileia vznikla roku 181 před n. l. a založena byla Římany. Původní osada měla sloužit jako vojenská základna pro obranu před případnými útoky nepřátel. Těmi nejhrozivějšími byly barbarské kmeny z chladného severu.

Nejvíce se městu dařilo za doby vlády císaře Augusta. V jeho době se město rozrostlo z 3 000 obyvatel na úctyhodných 300 000 stálých občanů. Dnes žije ve městě okolo 3 330 obyvatel.

 

   

 

Každý z vás už jistě slyšel pojem „vraždění neviňátek“. To měl na svědomí judský král Herold. A právě s tímto králem se císař Augustus setkal právě v Aquileie.

Tipy na hotely

Ostello Domus Augusta Aquileia

Cena na noc pro dva - 1 012 Kč

Agriturismo ai Due Leoni

Cena na noc pro dva - 2 100 Kč

Hotel Patriarchi

Cena na noc pro dva - 2 220 Kč

 

Počátek křesťanství v Aquileie

Ve 4. století se z města stalo sídlo křesťanské církve. Jedna z prvních křesťanských staveb vznikla právě tady. Bazilika byla postavena kolem roku 313 a podnět k jejímu vzniku dal patriarcha Teodor. Ke stavbě si tehdy musel vyžádat povolení ke křesťanskému vyznání - Edikt milánský. Nejranější historie města je dokonce úzce spjata s českými dějinami. Jedním z patriarchů místní diecéze by Svator – syn Spytihněva II., knížete velkomoravského.

Původní stavba bohužel do dnešních dní nevydržela. Prohlédnout si však můžete zachovalou mozaikovou dlažbu. Ta má rozlohu 800 metrů čtverečních a vyobrazené motivy byly inspirovány křesťanskou ikonografií. Jedná se o nejstarší dochovanou křesťanskou mozaiku na světě.

Uvnitř baziliky se nachází krypta z 9. století. Ta měla sloužit k ukládání ostatků svatých. Dnes v ní můžete obdivovat nádherné nástěnné fresky s výjevy ze života Ježíše Krista, Panny Marie nebo svatého Marka.

Navštívit můžete také archeologické muzeum s římskými sochami, mozaikami z římských lázní nebo obrovskou sbírku římských prstencových gem, mincí a nádob. 

Autor: Hanka B.

 

 

 

 

 

 

 

                                                   Další italská města
  Neapol Florencie Řím Benátky Miláno  
  Salerno Ancona Siena Portoferraio Rimini  
  Pisa Cagliari Caorle Trapani Alghero  
    Amalfi Bolzano Janov Lucca  
             

 


     
    Čtěte také:
   

Seznam letišť v Itálii

   

Informace - Itálie

   

Jak dlouho trvá let do Itálie?

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.