Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Průvodce - Jižní Dalmácie

Chorvatsko je pro nás nejnavštěvovanější typicky dovolenkovou zemí. Kromě 1880 kilometrů dlouhého pobřeží nabízí také nespočet ostrovů s nádhernými plážemi, takže celková délka pobřežní čáry činí přes 6 200 kilometrů prostoru, kde je možné relaxovat a užívat si letního  slunce a chladivého moře. Pokud se nasytíte mořské vody a slunečních paprsků, lze vyrazit objevovat krásy divoké přírody ve svazích velkých pohoří jako je např. Biokovo, Velebit či Dinárské hory.

 

 

Mezi českými turisty je  Chorvatsko už dlouhou dobu oblíbenou destinací a to zejména díky relativní blízkosti, snadné dostupnosti i přijatelnosti cen. Mezi naprosté špičky se řadí Jižní Dalmácie, jež se táhne od přístavního města Ploče až po chorvatské hranice s Černou Horou. Celé oblasti dominuje přístav Dubrovník známý zejména pro svoji bohatou historii. Oblast mimo jiné zahrnuje i poloostrov Pelješac a mezi nejznámější ostrovy se řadí Korčula a Mljet.

 

Poloha Jižní Dalmácie, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Jižní Dalmácie je ve všech směrech typicky chorvatská. Naleznete tady pláže plné hladkých a vybělených oblázků, nebo čistého písku; velké hotelové resorty, ale též charakteristické apartmány rodinného rázu. Ukrýt před žárem se můžete do stínu borovic, fíkovníků, palem či olivovníků. Zatímco na pobřeží pevnina na jedné straně pozvolna klesá do průzračného a ve zdejších oblastech velmi slaného moře, za vámi se zdvíhají vrcholy  horského masivu. Počasí a teploty jsou stálé, během léta dosahují obvykle 25 až 35 stupňů Celsia.

Mezi nejlákavější místa k navštívení patří Dubrovník, přezdívaný také Perla Jadranu. V minulosti byl tento městský stát přirovnáván k Benátkám a pyšní se dlouhou a bohatou historií. Dnes si zde můžete prohlédnout mnoho architektonicky zdařilých budov, úzké uličky i impozantní hradby. Město je od roku 1979 zapsáno v seznamu UNESCO.

K delšímu pobytu - letní dovolené, vřele doporučuji ostrov Korčula částečně ukrytý za poloostrovem Pelješac. Jedná se o druhý nejlidnatější ostrov Jaderského moře s bohatým kulturním vyžitím – nejen mnoho zábavních programů, ale také lidové tradice a folklór.

Korčula je oblíbená zejména mezi milovníky jachtingu, surfování či potápění. Povětšinou písčité pláže a pozvolný sestup mořského dna vám zaručují skvělé zážitky. Také se zde pěstuje delikátní hroznové  víno určené pro vývoz i turisty.

 

 

Jižní Dalmácie je kouzelný kus světa stále nezkažený moderní, rychlou a chaotickou civilizací a ve všech ohledech ho mohu považovat za výtečnou volbu zejména pro letní dovolenou, ať už pro jednotlivce, páry, nebo  rodiny s dětmi.

Autor: Magdaléna Fiedlerová, 2018

 

 

 

     
                   Seznam měst a letovisek v Jižní Dalmácii  
    Zaton Klek Ploče Dubrovnik    
    Komarna Trsteno Orašac Neum    
    Baška Voda Brač Brela Drvenik    
    Dugi Rat Gradac – Podaca Igrane Kaštela    
    Makarska Marina – Trogir Omiš Podgora    
    Podstrana Solin ostrov Šolta Split    
    Supetar – Brač Trogir Tučepi ostrov Vis    
    Zaostrog Živogošče ostrov Drvenik Veli ostrov Hvar    
               

 

 

 

Čtěte také:

Velká chorvatská letiště

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

S Flixbusem na prázdniny do Chorvatska ještě ..

Měna a placení v Chorvatsku

Chorvatsko není jen moře

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.